City Lights (Rock, Hardcore)

foto: promo City Lights

foto: promo City Lights

City Lights to czteroosobowa metalowo – rock’n’rollowa grupa powstała we wrześniu 2009 roku w Pradze.
Aktualnie w jej skład wchodzą: Tomáš Hubal vel Hubič (śpiew), Jan Dvořák vel Šáša (gitara elektryczna, boczny wokal), Štěpán Farkaš vel Farky (gitara basowa, boczny wokal) oraz Michal Mach vel Staidl (perkusja, boczny wokal).

Początki kariery zespołu nie należały do najłatwiejszych.
Miało to związek z faktem iż wszyscy członkowie pochodzili z industrialnych części czeskiej stolicy gdzie handel narkotykami był na porządku dziennym.
Młodzi ludzie żyjący w takim środowisku tylko swoją odwagą i ciężką pracą mogą dojść do czegokolwiek. Członkowie City Lights z pewnością do takich osób należą. Mimo wielu przeciwności jakie napotykali na swojej drodze wytrwale i uparcie dążyli do celu.
Pierwsze poważniejsze próby grupy odbywały się w szopie należącej do rodziców basisty. To właśnie tam chłopcy rozpoczęli poszukiwania swojego własnego stylu oraz kompletowanie materiału na pierwsze EP. Pod koniec roku 2009 gotowe były dwa utwory, które po odpowiedniej obróbce zostały nagrane na płytę.
W lutym 2010 roku debiutanckie EP zatytułowane „Dickcheese” ujrzało światło dzienne. Chrzest albumu odbył się w czerwcu w klubie Eden w Pečkach. Podczas uroczystości płytę w nawiązaniu do tytułu ochrzczono w nietuzinkowy sposób posypując ją czeskim serem Niva.
Mając w swoim dorobku coraz większą liczbę utworów zespół rozpoczął częstsze granie na żywo. Chłopcy koncertowali praktycznie wszędzie gdzie tylko mogli podłączyć swoje gitary do prądu. Począwszy od squatów, poprzez małe bary na znanych klubach w dużych miastach kończąc.

Pierwsze poważniejsze tourne o nazwie „Mulletour Sk 2011” grupa odbyła wiosną 2011 roku, kiedy to udała się na Słowację, gdzie zagrała w pięciu miastach. W drodze powrotnej udało im się zagrać również w Polsce. Po powrocie do Pragi grupa zamknęła się w studiu i skupiła na stworzeniu kolejnego singla. Efektem tych prac był utwór „Paper Anchor” do, którego powstał również pierwszy, oficjalny teledysk zespołu.

Nagraniem i mixem tej przełomowej w karierze City Lights piosenki zajął się gitarzysta, słowackiego zespołu From Our Hands – Matej Turcer. Mastering w popularnym studio Biotech przygotował Jiří Paška vel Ecson Waldes. Klip natomiast nakręcił i zmontował DominikDubákRok 2011 zespół zakończył trasą koncertową noszącą nazwę „Mad Autumn Lights tour 2011“, liczącą czternaście koncertów odbywających się w Czechach i na Słowacji.

Początek roku 2012 upłyną członkom grupy na przygotowaniu utworów na drugie EP. Na przełomie maja i czerwca wszystko było gotowe. Podczas czterech pracowitych dni spędzonych w studio SONO Record zlokalizowanym niedaleko Pragi udało się nagrać płytę, którą zatytułowano Battles”. Nagrania odbywały się pod okiem Milana Cimfe, a końcowym masteringiem zajął się stały współpracownik CL Matej Turcer . EP na którym znalazło się pięć utworów promował klip do kawałka „My Dear“, który został wyreżyserowany przez Pavla Brůčka, który przygotował również kreatywny booklet albumu.

Materiał z drugiego EP chłopcy prezentowali podczas ośmiu koncertów będących częścią czesko – słowacko – niemieckiego tourne noszącego nazwę “Battles tour”. Po zakończeniu trasy zespół wystąpił na kilku czeskich festiwalach min: Pečky Fest (na którym grają regularnie od kilku lat), Barvy léta, Na Půlce Cesty, czy Sad-Ska Fest.

Na początku 2013 roku CL wydali video – singiel pt: „Sugar Hill“, który został dostrzeżony przez kilka czeskich stacji telewizyjnych i był regularnie emitowany w wielu programach muzycznych. To pierwszy tak duży sukces medialny w karierze zespołu.

Nowy utwór został nagrany i zmiksowany w słowackim I Hear Studiu pod bacznym okiem Mateja Turcera. Teledysk przygotował Igor Zacharov a jego produkcją obok członków City Lights oraz Mateja Turcera zajął sięJakub Hríbik.

Pod koniec roku decyzję o opuszczeniu grupy podjął basista Jendys. Jego miejsce zajął Štěpán Farkaš „Farky“, szerszej publiczności znany z występów w zespołach: Clou i Jaksi Taksi. Wraz z jego pojawieniem zespół zyskał nową energię i rozszerzył horyzonty swojej twórczości. Chłopcy ochoczo i pełni zapału zabrali się do pracy nad materiałem na kolejne, trzecie już EP, które ma się ukazać jesienią 2014 roku. Wraz z wydaniem krążka planowane jest również duże, europejskie tourne.

foto: Igor Zacharov

Aktualnie zespół kończy nagrania teledysku do pierwszego singla promującego nowy krążek. Jego oficjalna prezentacja ma nastąpić na przełomie maja i czerwca.

Bez wątpienia zespół City Lights to jedna z ciekawszych, czeskich propozycji dla wszystkich wielbicieli trochę mocniejszego brzmienia. W utalentowanych członkach tkwi ogromny potencjał, który przy dalszej ciężkiej pracy może zaowocować międzynarodową karierą.

A.n.č

Kilka utworów zespołu City Lights możecie posłuchać i ściągnąć tutaj.