PAPYLLON (Indie, Grunge)

foto: papyllonband.com

foto: papyllonband.com

Słowacka muzyka to kolejna dziedzina, bardzo bliska naszej redakcji. Od dawna zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy przemycić choćby jej odrobinę na portal pozorczechy.pl. Po kilku konsultacjach postanowiliśmy stworzyć oddzielny dział o nazwie „Szczypta Słowacji”, gdzie regularnie będziemy prezentować najlepsze słowackie zespoły, które zaintrygowały nas swoim brzmieniem. Uważamy, że na Słowacji istnieje wiele dobrych grup, które podobnie jak czeskie zasługują na to aby o nich pisać i je promować… Z największą przyjemnością podejmiemy się tego zadania mając jednocześnie nadzieję, że zachęcimy was do poznania kultury tego urokliwego kraju. 

 

Przygodę ze słowacką muzyką zaczniemy od niesamowicie perspektywicznego zespołu Papyllon, który przez wielu ekspertów uważany jest za największe objawienie ostatnich lat na słowackiej scenie muzycznej. Ta młoda grupa powstała w roku 2010 w mieście Prešov. W jej skład wchodzi czterech dobrych przyjaciół: Bohuš Hajduch (śpiew, gitara elektryczna), Jakub Pastorák (gitara basowa), Richard Rác (gitara elektroniczna) oraz Lukáš Lacko (perkusja). Papyllon w swojej twórczości łączy kilka stylów muzycznych. Począwszy od rocka alternatywnego, popu na grunge kończąc. W dotychczas wydanych piosenkach można usłyszeć inspirację zaczerpniętą od takich zespołów jak: Radiohead, Queeens of the Stonge Age czy The Strokes.                         Niewątpliwie cechami charakterystycznymi zespołu oprócz charyzmatycznego wokalisty obdarzonego niebanalnym głosem jest wyraźnie zarysowana linia basowa oraz nieskomplikowana, pulsująca rytmika perkusji. Nazwa zespołu pochodzi od francuskiego słowa „papillon”, które w dokładnym tłumaczeniu oznacza motyla. Wprowadzenie drobnej modyfikacji (literę i zamieniono na y), miała sprawić, że nazwa stanie się jedyna i niepowtarzalna. Sami członkowie twierdzą, że słowo motyl idealnie oddaje charakter zespołu, który w swojej twórczości stara się być barwny i oryginalny.

Oficjalne rozpoczęcie kariery zespołu datuje się na rok 2010 w którym to chłopcom udało się zwyciężyć w ósmej edycji studenckiego konkursu muzycznego „Prešovský Liverpool”. Konkurs odbył się w ich rodzinnym mieście Prešov, które jest uważane za największą na Słowacji kuźnię talentów muzycznych. Dzięki temu zwycięstwu Papyllon otrzymał możliwość przygotowania i nagrania demo w studiu Umpax. Wspomniane demo, które było gotowe na początku 2011 roku zespół wysłał na szereg prestiżowych konkursów i festiwali. W rezultacie w roku 2012 został zaproszony do udziału w popularnym, czeskim festiwalu Rock For People.

W roku 2013 zespół Papyllon znalazł się wśród dwunastu finalistów popularnego na Słowacji konkursu muzycznego „Šariš objav východu”. W nagrodę grupa otrzymała możliwość pracy nad singlem z popularnym słowackim muzykiem i autorem tekstów Mariánem Čekovským, oraz nagranie przygotowanego materiału w profesjonalnym studio. Tak właśnie powstał utwór „Waves” do, którego emocjonalny tekst napisał basista Jakub Pastorák. Pod koniec roku do singla, którego nie powstydziłaby się żadna popularna, brytyjska grupa gitarowa nakręcono pierwszy w karierze zespołu oficjalny teledysk. Chwytliwy, pełen pozytywnej energii klip wyreżyserował Jaris. Nagrania odbywały się w industrialnych pomieszczeniach cegielni w Dreniovskej Novej Vsi. Grę świateł będącą istotną częścią teledysku nagrano w ciągu jednej nocy. Produkcją zajął się znany z zespołu Peha – Martin Migaš. 

Do dnia dzisiejszego teledysk na portalu youtube obejrzało ponad dziewięćdziesiąt siedem tysięcy osób.

Aktualnie oprócz grania koncertów klubowych chłopcy pracują nad skompletowaniem tracklisty na pierwsze EP, które powinno ukazać się jeszcze w tym roku. Jednym z pięciu utworów, które znajdą się na płycie będzie wzbudzający duże zainteresowanie singiel„Waves”. W przygotowaniu jest również poważniejsza trasa koncertowa, która oprócz słowackich miast obejmować będzie także Czechy. W sierpniu natomiast wystąpią na GRAPE Festivalu, jednej z największych plenerowych imprez muzycznych organizowanych na Słowacji.

Grupa Papyllon to obecnie  jedna z najbardziej obiecujących słowackich grup posiadających zarówno ogromny talent jak i niesamowity potencjał. Z dnia na dzień ich popularność na Słowacji i w Czechach rośnie. Jeśli tak dalej pójdzie a kolejne utwory będą przypominały debiutancki singiel „Waves” światowa kariera stoi przed nimi otworem. Redakcja pozorczechy trzyma za chłopaków kciuki i deklaruje, że będzie się bacznie przyglądała ich dalszemu rozwojowi.

A.n.č

Kilka utworów zespołu Papyllon możecie posłuchać i ściągnąć tutaj.