VEES (Indie, Rock and roll)

 

foto: Lenka Morongová

foto: Lenka Morongová

VEES to indie rockowa grupa powstała w roku 2006 w Czeskich Budziejowicach. W jej skład wchodzi trzech młodych muzyków: Jan Bernard Vaněček (śpiew, gitara basowa), Matěj Vodička (wokal, gitara elektryczna) oraz František Vácha (perkusja). Pierwotnie zespół nosił nazwę VVV, pochodzącą od pierwszych liter nazwisk członków. W roku 2010 zdecydowano się na zmianę. Od tamtego czasu zespół tworzy pod nazwą VEES. Grupa swoją inspirację od samego początku funkcjonowania czerpała z muzyki retro sprytnie łącząc ją z elementami gitarowymi charakterystycznymi dla muzyki alternatywnej.  Znakiem rozpoznawczym grupy są niewątpliwie również niesamowicie energetyczne występy, które śmiało można zaliczyć do jednych z najciekawszych w Czechach. Pierwsze piosenki zespołu nagrane w domowym studiu ujrzały światło dzienne w lecie 2007 roku. Zostały one opublikowane na nowo powstałym profilu grupy na portalu muzycznym bandzone.  Również w tym roku chłopcy osiągnęli swój pierwszy większy sukces. Mianowicie stali się zwycięzcami muzycznego konkursu noszącego nazwę „Ven z garáží“, skierowanego do młodych, debiutujących zespołów. Nagrodą w konkursie było nagranie kilku utworów w profesjonalnym studiu. Niestety z powodu skomplikowanych problemów technicznych nigdy nie doszło ono do skutku. Ta przykra sytuacja nie zniechęciła młodych chłopaków, wręcz przeciwnie zmotywowała ich do jeszcze cięższej pracy. Oprócz przygotowywania nowego materiału rozpoczęli również granie koncertów dzięki czemu zarobili pieniądze niezbędne na wynajęcie studia nagraniowego.
Kolejne dwa lata zespół spędził na próbach, występach oraz kompletowaniu track listy na pierwsze EP, które oficjalnie na rynku ukazało się w marcu 2010 roku. Krążek noszący tytuł „Johny Moon” na którym znalazły się cztery utwory oraz dwa remixy powstawał w studiu „Kino” a jego wydania podjęła się wytwórnia X Production. Masteringiem zajął się Moimir Papalescu a mixem: Tuzex (basista Sunshine), Ludek Špilauer, oraz sami członkowie VEES. Wspomniane remixy przygotowali znany z zespołu Vanessa – Moimir Papalescu oraz Ventolin. Ciekawe logo i okładkę płyty na zlecenie wydawcy zaprojektował Zdeněk Trinkewitz. Płyta zarówno przez krytyków jak i słuchaczy została przyjęta bardzo entuzjastycznie. Najczęstszą reakcją i zarazem opinią z którą członkowie zespołu musieli się zmierzyć były porównania do popularnych, brytyjskich gitarowych grup takich jak: The Who czy The Clash. Pierwszy oficjalny teledysk grupy powstał do piosenki „Catch The Moon”, otwierającej debiutanckie EP. Przygotowano go we współpracy z amatorskim klubem akrobatów lotniczych „Aerobatic Horror Team”. Materiał nakręcił i zmontował pilot Tox.

Pod koniec 2010 roku zespół zdobył nagrodę publiczności w pierwszej edycji konkursu artystycznego Český tučňák.  W grudniu członkowie aeroklubu z Czeskich Budziejowic wykorzystali utwór „Johny Moon” do swojego video będącego zapisem lotu nad lotniskiem Hosín. Członkom VEES tak bardzo spodobało się to połączenie, że postanowili zrobić z niego kolejny oficjalny teledysk.

Rok 2011 chłopcy rozpoczęli od kolejnej porcji klubowych koncertów. Zagrali również na kilku festiwalach min. na popularnym, studenckim Majálese oraz na niemieckim festiwalu Flowerstreet. W październiku światło dzienne ujrzał debiutancki album VEES noszący tytuł „Foe Dry”, na którym znalazło się jedenaście utworów. Nagrania odbywały się w studiu Šopa w Lipovie. Mixem i masteringiem zajęli się  Stanislav Valášek oraz Sičák z zespołu The Pooh. Płyta ukazała się w formacie digitalnym i została w całości udostępniona do darmowego pobrania na portalu bandcamp. VEES debiutanckim albumem potwierdził, że w swojej twórczości nie kieruje się z góry ustalonymi normami a wręcz przeciwnie do każdego utwory podchodzi w indywidualny, oryginalny sposób. Niektóre piosenki utrzymane są w klimacie post rockowym inne natomiast zawierają elementy R&B, folku czy hardrocka. Większość z nich natomiast cechuje wyraźne nawiązanie do muzyki lat 60’ tych oraz co dla tego okresu charakterystyczne agresywniejsze, gitarowe riffy. Płyta „Foe Dry” choć pozbawiona większych innowacji muzycznych została uznany za jedną z najlepszych indie rockowych płyt, które ukazały się w ostatnim czasie w Czechach.

W marcu 2012 roku płytę „Foe Dry” wydano także jako LP vinyl w limitowanej edycji 250 egzemplarzy. Każda z płyt otrzymała jedyny, niepowtarzalny numer a kreatywne opakowanie zostało wykonane w całości metodą hand made. W środku oprócz niebieskiej płyty gramofonowej znalazł się duży, dwustronny plakat zaprojektowany przez Jana Arndta oraz kod na darmowe pobranie utworów w formacie mp3 w wybranej przez siebie jakości.

foto: veespolice.cz

foto: veespolice.cz

Kolejne miesiące upłynęły zespołowi na koncertowaniu po najpopularniejszych czeskich klubach podczas, których promowali swój pierwszy, studyjny album. Zagrali min. w prestiżowych miejscach takich jak : Roxy, Palác Akropolis czy brneńska Fléda. W maju trzy utwory pochodzące z repertuaru zespołu VEES zostały wykorzystane jako ścieżka dźwiękowa w filmie dokumentalnym „Tomorrow Will Be Better” opowiadającym historię Libora Podmola – Mistrza Świata w Freestyle Motocrossie (FMX) z roku 2010. Warto zaznaczyć, że wyboru utworów dokonał sam PodmolGrupa zagrała również kilka koncertów podczas uroczystych premier dokumentu. Film był prezentowany na szeregu europejskich festiwali filmowych a obecnie jest dystrybuowany również w Stanach Zjednoczonych. Współpraca zespołu z tym niesamowitym sportowcem zaowocowała także nakręceniem teledysku do utworu „Wooden People”. Klip w którym zostały zaprezentowane fragmenty filmu nakręcił za pomocą IPhone Martin Privratsky.

Najbardziej przełomowy w karierze zespołu okazał się być rok 2013 w którym to chłopcy wydali drugie w swojej karierze EP. Płyta zatytułowana „ Golden Preview” zawierająca trzy utwory powstawała w marcu w praskim studio Golden Digital. Nagraniami, mixem i masteringiem zajął się były basista Sunshine Amak Golden. Okładkę zaprojektował etatowy grafik zespołu Jan Hanz Arndt. EP zostało wydane wyłącznie w formatach mp3 oraz FLAC i udostępnione do darmowego pobrania przez internetowy sklep muzyczny Supraphonline wspierający młode, utalentowane zespoły. Kilka miesięcy później ukazało się również na profilu VESS na bandcampie. Nowy materiał został oficjalnie zaprezentowany podczas trzech koncertów, które odbyły się w Pradze, Brnie i Czeskich Budziejowicach. Istotną ich częścią był uroczysty chrzest płyty w którym udział wzięli znani czescy muzycy min.: Andy z Sunflower Caravan, Zdeňek Bína, Sváči  z grupy Please The Trees, zespół My Dead Cat oraz gitarzysta z kapeli Tata Bojs Marek Huňát.

W maju członkowie zespołu zaprezentowali teledysk do utworu „Oh Mamma”, będący zapisem koncertu odbywającego się w klubie Slavie w Czeskich Budziejowicach. Materiał z którego wybrano obszerne fragmenty widoczne w klipie nakręcił Ladislav Latka.

W lecie zespół VEES został zaproszony do udziału w dwóch popularnych słowackich festiwalach: GRAPE i POKE podczas których wystąpił obok takich zespołów jak The Drums czy FM Belfast. Pełen sukcesów rok chłopcy zakończyli supportowaniem brytyjskiej grupy The Feud podczas koncertu w Czeskich Budziejowicach.

Aktualnie zespół pracuje nad materiałem na drugi studyjny album, który ma zamiar wydać jeszcze w tym roku. Wiadomo też, że VEES wystąpią w lipcu podczas popularnego festiwalu Colours of Ostrava.

Bezsprzecznie grupa VEES należy do najlepszych zespołów gitarowych funkcjonujących obecnie w Czechach. Jeśli wierzyć ekspertom już niedługo powinno być o niej głośno również zagranicą. Nie pozostaje zatem nic innego jak tylko bacznie przyglądać się rozwojowi chłopaków z Czeskich Budziejowic.

 

A.n.č

Wszystkie dotychczas wydane płyty zespołu VEES możecie pobrać za darmo z oficjalnego profilu na bandcampie.