MYDY RABYCAD (Electroswing, Modern swing)

foto: Nino Zardalishvili

foto: Nino Zardalishvili

Mydy Rabycad to elektro swingowa grupa pochodząca z Pragi, łącząca w swojej twórczości: klasyczne swingowe melodie, taneczne bity oraz wyraźne, elektroniczne dźwięki. Zespół w którego skład wchodzą studenci konserwatorium muzycznego, powstał zaledwie półtora roku temu. Na jego czele stoi, rudowłosa wokalistka Žofie Dařbujánová, którą charakteryzuje charyzmatyczny głos oraz nietuzinkowe kreacje sceniczne, które stwarza podczas koncertów. Pozostałymi członkami grupy są: Mikuláš Pejcha (saksofon, flet, sample, syntezator, wokal), Jan Drábek (gitara basowa, syntezator, sample, wokal) oraz Nèro Scartch (syntezator, sample, wokal).

Większość tekstów oraz melodii członkowie Mydy Rabycad piszą sami przywiązując przy tym dużą wagę do wnikliwej analizy i selekcji używanych dźwięków. Oprócz muzyki stojącej na wysokim poziomie młodzi członkowie grupy dbają o to, żeby cała koncertowa otoczka ściśle nawiązywała do epoki big bandowej. Dzięki temu owe koncerty stają się niezapomnianym widowiskiem przyciągającym spore rzesze fanów. Podczas wielu występów zespół wspierają perkusista Tomáš Konůpka oraz gitarzysta Matěj Belka, obaj z downtempowo hip-hopowej grupy Android Asteroid.

W październiku 2013 roku zespół wydał swoją debiutancką płytę pt: „ Let Your Body Move”. Na krążku znalazło się siedem rytmicznych utworów z wyraźnie zarysowaną basową linią melodyczną. Cały materiał został skonstruowany w ten sposób aby wprowadzić słuchacza w dobry nastrój. Momentami ma on jednak również drugie o wiele mroczniejsze ale zarazem i intrygujące oblicze. Mixem i masteringiem zajął się Tomáš Koula znany ze współpracy z NiceLandem i wieloma innymi czeskimi artystami. Utwór „Trombone” otwierający album łączy w sobie wyraźne brzmienie instrumentów klawiszowych z gitarą basową, saksofonem oraz szczyptą nowoczesności nadanej przez syntezatory. Drugi w kolejności utwór „Blind” już od pierwszej chwili jest niesamowicie ciekawy głównie za sprawą specyficznego, surowego dźwięku trąbki, który można usłyszeć na samym początku. Do tej piosenki powstał pierwszy oficjalny teledysk grupy, który swoją premierę miał 2 marca 2014 roku na stronie internetowej firmy redbull wspierającej zespół.

 http://www.redbull.com/cz/cs/music/stories/1331635700046/premi%C3%A9ra-videa-blind-od-mydy-rabycad

Teledysk wyreżyserowała Martina Vedralová a nakręcili  go studenci filmowej akademii im. Miroslava Ondříčka mieszczącej się w mieście Písek. Historia miłości, zdrady i zemsty nie mogła zostać przedstawiona inaczej niż tylko w klasycznym, filmowym stylu idealnie pasującym do electroswingowego utworu. Jak widać zespół  nie boi się eksperymentów z instrumentami, którymi dysponuje. Młodzi muzycy próbuje wydobyć z nich nieznane dotąd nikomu brzmienia przez co stają się nietuzinkowi.

Trzeci utwór „ Bouncing Swing”, po spokojnym klawiszowym wstępie uzupełnionym o boczne wokale z sekundy na sekundę przeistacza się w typowy taneczny utwór. Wyrazisty syntezator i wspaniałe saksofonowe solo sprawiają, że ta szalona kombinacja na długo pozostaje w pamięci. Wspomniane syntezatory i elektroniczne dźwięki nadają całej płycie charakteru i w doskonały sposób podkreślają jej klimat. Wszystko to świetnie współgra z pełnym emocji głosem wokalistki. Kolejnym utworem jest „Cigarette Smoke”, który wybrano na pierwszy singiel promujący album. Frapująca piosenka obecnie jest regularnie grana na antenach radia Kiss. Odnosi również sukcesy w listach przebojów stacji radiowych Proton i Delta.

W brzmieniu Mydy Rabycad instrumentem dominującym jest nie tylko saksofon najlepszym tego dowodem jest utwór „Drowning”, w którym najbardziej wyrazisty jest dźwięk harmonijki ustnej. W dalszej części dołącza do niej gitara basowa oraz elektroniczne wykończenia nadające utworowi tanecznego stylu. Do najbardziej swingowych elementów albumu należy bezsprzecznie szósta piosenka nosząca tytuł „Player” w której po delikatnym klawiszowym początku za sprawą instrumentów dętych słuchacz zostaje przeniesiony w lata 20’ i 30’. Do owego utworu zespół nagrał wideo będące zapisem chrztu albumu, który odbył się w praskim klubie Roxy.

Zobaczyć na nim można wszystko to co do zaoferowania fanom ma zespół Mydy Rabycad. Podsumowując debiutancki album pokazał, że czeska scena electroswingowa zyskała świetny zespół, który śmiało może konkurować z zagranicznymi grupami reprezentującymi podobne gatunki muzyczne takimi jak: Parov Stelar czy Caravan Palace, do których często są porównywani.

Aktualnie wokół zespołu zrobiło się bardzo głośno. Członkowie wykorzystując to zainteresowanie koncertują po Czechach i Słowacji promując swój debiutancki album. Jednocześnie nie spoczywając na laurach ciężko pracują nad materiałem na kolejną płytę. Pomimo młodego wieku są ambitni i doskonale wiedzą czego chcą co dobrze wróży na przyszłość. W dalszej części 2014 roku planują nakręcić jeszcze dwa oficjalne teledyski oraz pojawić się na popularnych czeskich festiwalach takich jak Majales czy Colors of Ostrava.

Bezsprzecznie Mydy Rabycad to jedno z największych czeskich odkryć muzycznych ostatnich lat, którego dalsze poczynania należy bacznie obserwować.

A.n.č

Kilka utworów zespołu Mydy Rabycad możecie posłuchać tutaj.