MISTAKE (Pop, Rock, Grunge…)

źródło: mistake.cz

źródło: mistake.cz

W związku z dużą liczbą interesujących zespołów powstających w ostatnim czasie w Czechach, postanowiliśmy utworzyć na stronie oddzielny dział im poświęcony. Open Stage ma być miejscem, gdzie regularnie będziemy pisać o młodych, utalentowanych grupach, które naszym zdaniem już niedługo zawojują czeski (i nie tylko) rynek muzyczny.

Mistake to trzyosobowa, popowo – rockowa grupa powstała w 2009 roku w Zlínie. Aktualnie w skład zespołu wchodzą: Marek Švanda (śpiew, gitara), Petr Huser (gitara basowa, wokal) oraz David Šenkeřík (perkusja). Początki grupy sięgają roku 2005, kiedy to Marek wspólnie z kolegami ze szkoły podstawowej założył zespół, który z powodzeniem grywał covery Nirvany na imprezach szkolnych. W roku 2006 w klasie muzycznej Marek spotkał perkusistę Davida. Następnie, po dłuższych poszukiwaniach dołączył do nich basista Petr. W takim składzie chłopcy na poważnie zajęli się tworzeniem własnej muzyki.

Zespół łączy w swojej muzyce kilka stylów. Na debiutanckim albumie najbardziej zauważalny jest grunge z elementami rock’n’rolla. Na drugim krążku natomiast postawiono na mieszankę mocniejszego popu z gitarowym rockiem momentami przechodzącego w brzmienie typowe dla muzyki alternatywnej.

Kariera tego skromnego jeśli chodzi o ilość członków zespołu rozwijała się zadziwiająco szybkim tempie. Pierwszy oficjalny koncert odbył się w 2007 roku. Do dnia dzisiejszego grupa zagrała już ponad 200 koncertów w Czechach i na Słowacji. Przełomowym momentem w karierze Mistake okazał się być rok 2012. Na początku kwietnia na rynku ukazał się debiutancki album pt: Among The Shadows. Na płycie znalazło się dziewięć utworów nagranych w języku angielskim. Wszystkie piosenki utrzymane są w rockowym klimacie z domieszką subtelniejszej wersji garażowego brzmienia oraz czystym, zrozumiałym wokalem. Album jest różnorodny, energetyczne utwory takie jak „Fox Fields” czy „Certainty of silence” przeplatają się na nim z bardziej melancholijnymi, takimi jak „Blurry Bubbles” czy „Eclipse Of The Sun”. Chłopcy przywiązali także szczególną uwagę do strony merytorycznej tekstów. Każda z piosenek niesie ze sobą konkretny przekaz i sprawia, że słuchacz staje się częścią zawartych w nich opowieści. Uwagę niewątpliwie zwraca również ciekawy booklet , w którym oprócz oryginalnych tekstów znajdują się także ich czeskie tłumaczenia. Pomysłodawcą całej graficznej strony albumu był basista Petr. Chrzest płyty odbył się 6 kwietnia w zlińskim klubie Golem. Ojcami chrzestnymi albumu zostali członkowie grupy Charlie Straight. Cały album „Among The Shadows” dostępny jest na oficjalnym profilu grupy na youtube.

Zespół Mistake swoją kreatywną, debiutancką płytą pokazał, że jest utalentowaną grupą grającą świeżą, przyjemną muzykę, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

mistake-among-the-shadows

W czerwcu chłopcom udało się wygrać konkurs Rockmax 12 organizowany przez zlińskie radio Rock Max. Nagrodami były między innymi występ na prestiżowym festiwalu Masters of Rock oraz możliwość przygotowania i nagrania profesjonalnego teledysku. Oprócz tego wspomniana rozgłośnia rozpoczęła regularne emitowanie utworów grupy. W jej ślady w niedługim czasie poszły kolejne stacje. We wrześniu zespół otrzymał następne wyróżnienie. Chłopcy zostali finalistami prestiżowego konkursu muzycznego Mercedens Benz Live Space. Tym samym pokonała kilkadziesiąt młodych zespołów z całych Czech i decyzją znamienitego jury znalazła się w najlepszej piętnastce. Dzięki licznym startom w konkursach oraz sukcesowi, jaki odniósł album „Among The Shadows”, grupa Mistake została dostrzeżona przez wielu czeskich i słowackich artystów. Zaowocowało to szeregiem występów przed zespołami takim jak: Mandrage, Mig 21, Charlie Straight, No name czy Ine Kafe. Kolejnym krokiem w karierze chłopców był udział w największych czeskich festiwalach takich jak: Colours of Ostrava, United Islands, Noc plná hvězd czy Rock For People.

Rok 2013 przyniósł szereg zmian zarówno pod względem twórczym jak i brzmieniowym. Język angielski zamieniono na czeski, a w miejsce grungowego stylu pojawiło się zdecydowanie więcej popu. Od początku roku grupa zaczęła przygotowywać materiał na nowy album. W maju światło dzienne ujrzał pierwszy singiel pt: „Půlnoční svět”, który miał prezentować nową jakość oraz drogę obraną przez zespół. Do piosenki powstał również kolorowy teledysk, zrealizowany w całości przez basistę Petra, którego kolejną pasją jest grafika komputerowa. Pierwotnie miał to być klip tekstowy przygotowany na potrzeby jednego z konkursów muzycznych. Nikt nie spodziewał się, że teledysk na który nie wydano ani korony stanie się tak popularny. Zainteresowała się nim między innymi największa czeska telewizja muzyczna Óčko.

19 grudnia oficjalną premierę miał teledysk do drugiego singla pt: „Nahá”. Tym razem klip zrealizowany był przez profesjonalne studio produkcyjne Mejla. Scenariuszem i reżyserią zajął się Mejla Basel. Warto przypomnieć, że przygotowanie klipu było nagrodą w konkursie Rockmax.

Ów singiel był zapowiedzią drugiego studyjnego albumu Mistake pt: Malby, który swoją oficjalną premierę miał 31 stycznia. Drugą płytę na której znalazło się jedenaście utworów nagranych w języku czeskim cechuje ciekawa linia melodyczna oraz wyraźne gitarowe riffy.

malby

Utwory zarówno pod względem muzycznym jak i tekstowym są stworzone w ten sposób, aby wprowadzić słuchacza w dobry nastrój. Najważniejszą częścią większości piosenek jest łatwo wpadający w ucho refren, co w dzisiejszym przemyśle muzycznym jest właściwie kluczem do sukcesu. Cały album jest niesamowicie przyjemny i o wiele bardziej dojrzały niż ten debiutancki. Widać, że grupa Mistake poczyniła postępy i odnalazła właściwy dla siebie styl, w którym bardzo dobrze się czuje. Na uwagę oprócz dwóch singli zasługują utwory: „Démoni” oraz „Najdi svůj tón”, którego melodia opiera się na wiolonczeli. Po niespodziewanym sukcesie teledysku do utworu „Půlnoční svět” grafikę albumu oraz merchu oparto na kolorowych farbach, które stały się znakiem rozpoznawczym Mistake.

Aktualnie zespół intensywnie promuje nową płytę pojawiając się w największych stacjach telewizyjnych oraz popularnych rozgłośniach radio. W najbliższym czasie fani mogą spodziewać się kilku koncertów oraz chrztu albumu który odbędzie się w rodzinnym Zlínie.

Korzystając z możliwości i uprzejmości wokalisty Marka Švandy, postanowiłam uzupełnić tekst o zespole krótkim wywiadem w którym zapytałam o najistotniejsze wydarzenia dotyczące dotychczasowej kariery zespołu. Oto, co powiedział…

A.n.č.: Jako młody, początkujący zespół braliście udział w wielu konkursach muzycznych, w niektórych osiągnęliście sukces. Możesz wymienić te najistotniejsze dla was?

Marek:  Najważniejszym konkursem był niewątpliwie Rockmax 12, który wygraliśmy na przełomie roku 2011 i 2012. To zwycięstwo dało nam możliwość zagrania na jednym z największych czeskich festiwali Masters of Rock oraz nagranie teledysku do naszego drugiego singla pt: „Nahá”. Staliśmy się również nieoficjalnymi zwycięzcami konkursu „Zahraj si s hvězdami”, dzięki któremu mogliśmy wystąpić na kolejnych wielkich festiwalach takich jak: Colours od Ostrava czy United Islands.

A.n.č.: Skoro mowa o festiwalach, lista tych na, których mieliście możliwość zagrać jest jak na tak młody zespół imponująca. Możesz je wymienić?

Marek: Owszem, ale pozwól, że wymienię tylko te największe 🙂 . A więc graliśmy na: Colours of Ostrava, Masters of Rock, United Islands, Rock For People…

Oprócz tego chciałbym wspomnieć, że udało nam się występować z wieloma znanymi czeskimi i słowackimi zespołami: Mandrage, Charlie Straight, Mig 21, No Name, Ine Kafe i wieloma innymi. Z tego również jestem bardzo dumny  i uważam za ogromny sukces 🙂 .

A.n.č.: Wasz pierwszy album był nagrany w języku angielskim dlaczego w przypadku drugiej płyty zdecydowaliście się na język czeski?

Marek: Pod koniec 2012 roku kiedy trochę ucichło zainteresowanie naszą grupą. Szukaliśmy jakiegoś kolejnego impulsu, czegoś co przesunie zespół o kilka kroków do przodu. Po wielu dyskusjach zdecydowaliśmy, że zrezygnujemy z naszych zagranicznych ambicji i na poważnie zaczniemy walczyć o wypracowanie stabilnej pozycji na czeskim rynku muzycznym. Podsumuję to zdaniem: „Możliwe, że decyzja o nagraniu płyty w języku czeskim zamknęła nam drzwi do odniesienia sukcesu zagranicą ale z pewnością otworzyła je w Czechach”.

A.n.č.: Jak przez te kilka lat istnienia zespołu zmienił się wasz styl? Co nowego na płycie „Malby” znajdą wasi fani?

Marek: Od czasu, kiedy założyliśmy kapelę nastąpiło wiele zmian. Zaczęliśmy od grania piosenek z repertuaru zespołu Nirvana i właśnie ten zespół stanowił dla nas inspirację na początku własnej twórczości. Z biegiem czasu zaczęliśmy rozumieć muzykę trochę inaczej i chcieliśmy stworzyć coś własnego, oryginalnego. Aktualnie nasza muzyka jest zdecydowanie bardziej melodyjna i popowa. Wielki wpływ miały na to z pewnością czeskie teksty.

A.n.č.: Kto jest autorem całej waszej kolorowej, przykuwającej uwagę oprawy graficznej, którą możemy widzieć również w teledysku do piosenki „Půlnoční svět“?

Marek: Całą naszą oprawą graficzną (zdjęcia, design, plakaty i inne tego typu rzezami), zajmuje się basista. Podobnie było z przygotowaniem bookletu do płyty „Malby”. Teledysk do piosenki „Půlnoční svět” to również jego dzieło. Początkowo miało to być video z tekstem utworu, które mieliśmy umieścić na youtube i zgłosić do jednego z konkursów. Ostatecznie Petr poświęcił na to trochę więcej czasu i w taki oto sposób powstał klip, który nie kosztował nas zupełnie nic. Ku naszemu zaskoczeniu, zainteresowała się nim ogólnokrajowa telewizja muzyczna Óčko.

A.n.č.: Jakie były wasze marzenia i cele kiedy zakładaliście zespół? Co chcieliście osiągnąć?

Marek: W zasadzie od początku funkcjonowania zespołu nasze marzenia i cele w ogóle się nie zmieniły. Przede wszystkim muzyka jest naszą pasją, uwielbiamy jeździć po całym kraju, grać koncerty, nagrywać teledyski, spotykać się z fanami i wymyślać nowe projekty. To wszystko to bardzo przyjemne aspekty posiadania kapeli. Właściwie ciężko byłoby nam bez tego żyć. Za główny cel stawiamy sobie przede wszystkim to, żeby muzyka stała się naszą pracą, żebyśmy robiąc to co kochamy zarobili na chleb. Mamy świadomość, że to nie jest takie proste, dlatego poświęcamy zespołowi większość naszego czasu i wkładamy w prace całe serca.

A.n.č.: Który z dotychczasowych licznych sukcesów sprawił wam największą radość i dlaczego?

Marek: Ciężko powiedzieć, ale najważniejsze jest to niesamowite uczucie, kiedy spełniają się twoje największe marzenia. Kiedy gra się na największych festiwalach, kiedy pierwszy raz słyszysz swoją piosenkę w radiu. Po jakimś czasie owa piosenka staje się znana w całych Czechach to sprawia, że jesteś naprawdę szczęśliwy.

Tak samo było z teledyskiem, który zgłosiliśmy do konkursu, a za kilka tygodni jest on puszczany regularnie np. po Pink. Posiadanie zespołu jest czymś cudownym.

A.n.č.: Jakie są dalsze plany grupy Mistake? Będzie możliwość zobaczyć was na tegorocznych największych festiwalach?

Marek: Jeśli chodzi o festiwale, to cały czas jesteśmy na etapie prowadzenia rozmów. O wszystkim będziemy informować na bieżąco na naszym profilu na fb oraz na stronie internetowej: www.mistake.cz. W najbliższym czasie chcemy nagrać jeszcze jeden teledysk do utworu pochodzącego z albumu „Malby”, ale póki co nie zdradzimy do którego konkretnie 🙂 . Następnie będziemy myśleć co dalej…

 

Podsumowując, Mistake należy do jednych z najsympatyczniejszych czeskich grup, która całe swoje pozytywne usposobienie przekłada na tworzoną przez siebie muzykę. Słuchając ich piosenek uśmiech sam pojawia się na twarzy.

A.n.č.

Kilka utworów zespołu Mistake możecie posłuchać i ściągnać tutaj