LOLA BĚŽÍ (Pop, Rock, Alternative)

źródło: lolabezi.cz

źródło: lolabezi.cz

Lola Běží to perspektywiczna, popowo-alternatywna grupa, która uformowała się  pod koniec 2011 roku. W jej skład wchodzi czwórka młodych chłopaków (Jakub Míchal – śpiew, Aleš Petržela – gitara elektryczna, śpiew, Jakub Jakubec – gitara basowa, śpiew oraz Petr Baláš – perkusja) pochodzących z okolic Pragi, którzy na stałe osiedli w czeskiej stolicy i wspólnie zaczęli tworzyć muzykę.  Grupę cechują chwytliwe melodie, czeskie teksty ale przede wszystkim energetyczne koncerty. Nazwa zespołu co nie jest żadną tajemnicą pochodzi od niemieckiego filmu Toma Tykwera pt. „Biegnij Lola, biegnij”. Jak twierdzą sami członkowie zdecydowali się na nią ponieważ lubią czerwone włosy i biegnące dziewczyny… a sam film doskonale odzwierciedla styl reprezentowany przez grupę.

Pierwszy koncert Lola Běží zagrała 1 grudnia 2011 roku w legendarnym, praskim klubie Chapeau Rouge. Koncert odbył się zaledwie miesiąc po powstaniu zespołu. Wiosną 2012 roku zespół wydał swoje pierwsze EP pt: „Hotel Lola”. Na płycie znalazło się sześć żywych utworów nagranych w całości w języku czeskim. W marcu do tytułowego utworu nakręcono teledysk, którego reżyserii podjął się David Brázda.

Debiutanckie EP chłopcy promowali podczas koncertów w wielu czeskich i słowackich klubach.

Przełomowym momentem dla zespołu stała się druga połowa 2012 roku kiedy to między innymi udało im się zdobyć nagrodę publiczności w trzeciej edycji popularnego muzycznego konkursu Mercedes Benz Live Space. Wyniki głosowania, które przeprowadziła muzyczna telewizja Óčko ogłoszono 14 września w praskim klubie SaSaZu. Dzięki zwycięstwu zespół otrzymał możliwość nagrania płyty, profesjonalnego teledysku oraz szerokie wsparcie medialne. W grudniu Lola Běží odniosła kolejny, wielki sukces. Wygrała ósmą edycję międzynarodowego konkursu noszącego nazwę Skutečná liga, który już od wielu lat stwarza szansę młodym, obiecującym zespołom na odpowiedni rozwój. W kilku etapach Lola pokonała ponad sto osiemdziesiąt zgłoszonych zespołów. Po burzliwym głosowaniu profesjonalne jury przyznało zespołowi tytuł MTA Talent roku oraz nagrody:

–       udział w prestiżowych, czeskich festiwalach

–       30 godzin nagrań w studio Faust Records

–       5 tys. czeskich koron

–       sprzęt muzyczny od firmy Music City o równowartości 35 tys. czeskich koron

Wyróżnienie otrzymane w SL uświadomiło członkom zespołu, że to co robią ma sens i utwierdziło w przekonaniu, że muzyczna droga którą obrali jest właściwa.

Początek 2013 roku grupa poświęciła na prace nad nowym materiałem.  W maju światło dzienne ujrzał singiel pt: „Holka”, do którego nakręcono również teledysk. Reżyserią i produkcją zajęli się sami członkowie. Większą jego część stanowi zapis z imprezy zorganizowanej w mieszkaniu basisty Kuby. Reszta to zmontowane fragmenty pochodzące z kilku koncertów.

Lato członkowie Loli spędzili na intensywnym graniu. Oprócz kolejnych koncertów klubowych wystąpili między innymi na wielkich festiwalach takich jak : Rock For People,  Peckaest, Open Air Music Fest Přeštěnice czy Sázavafest.

Jesienią chłopcy ponownie wrócili do studia gdzie przygotowali drugie w swoim dorobku EP, zatytułowane dość prozaicznie: „Lalala”. Cały materiał nagrali i wyprodukowali sami. Tym razem na krążku znalazło się osiem utworów osadzonych w klimacie elektro-rockowym. Nie zabrakło na nim również dwóch doskonale już znanych fanom utworów: „ Stejně skončíme“ oraz „Holka“. Chrzest EP odbył się  27 października w klubie Palác Akropolis w Pradze.  Podczas uroczystego chrztu odbyła się także premiera kolejnego oficjalnego teledysku Loli Běží do singla pt: „Lola”. Profesjonalnie zrealizowany klip kręcony w podziemiach branickiego piwowaru wyreżyserował Mirek Očovský.

Kolejnymi wydarzeniami, które grupa może uznać za wielki sukces były wspólne trasy koncertowe z takimi grupami jak: Wohnout, Imodium czy UDG. Aktualnie Lola robi to co lubi najbardziej czyli koncertuje. Oprócz tego kończy prace nad materiałem na debiutancki, studyjny album, który ma się ukazać pod koniec kwietnia 2014 roku. Dzięki głosom fanów, grupa została także nominowana do nagrody iREPORTU – Žebřík 2013 w kategorii objawienie roku.  Wyniki plebiscytu piętnastego marca.

Do dnia dzisiejszego grupa zagrała kilkaset koncertów wliczając w to wspomniane, prestiżowe festiwale. Może pochwalić się również kilkoma tysiącami odsłon swoich teledysków na portalu youtube oraz licznymi wyróżnieniami. Podsumowując w dwa lata funkcjonowania Lola Běží osiągnęła tyle na co inne zespoły potrzebowałyby co najmniej pięć lat i to jest chyba najlepszym prognostykiem oraz rekomendacją.

A.n.č

Kilku utworów z repertuaru grupy Lola Běží możecie posłuchać i ściągnąć tutaj