FACES ARE FICTION (Rock, Crossover)

źródło: facesarefiction

źródło: FacesAreFicton

Faces Are Fiction to młoda rockowo – crossowerowa grupa powstała w Moście na przełomie 2007 i 2008 roku. Wtedy to trzej przyjaciele: Jarek, Frank i Mali, którzy wyrośli na popowo – punkowej muzyce (Blink 182, Sum 41 czy Green Day), mając dość grania na imprezach organizowanych dla przyjaciół podjęli decyzję o założeniu zespołu z prawdziwego zdarzenia z jasnym założeniami i celami. Po wielomiesięcznych poszukiwaniach oraz kilku zmianach do składu dołączył perkusista Lojzka. Początki FAF nie należały do najłatwiejszych i kosztowały chłopców wiele pracy oraz różnorakich wyrzeczeń. W 2009 roku nagrali swoje pierwsze demo, które zatytułowali „Blood for Blood”. W roku 2010 skrupulatnie przygotowywany przez rok materiał nagrali na kolejnym demo, które otrzymało nazwę „2010”. Dzięki niemu zainteresowanie zespołem z dnia na dzień zaczynało wzrastać, pojawiły się także pierwsze poważniejsze propozycje koncertowe. W roku 2011 FAF wydało trzecie w kolejności demo. Nagrania ponownie odbyły się w zaprzyjaźnionym studiu Ex-Avik. W tym samym roku ukazał się również pierwszy oficjalny teledysk do utworu pt. „With Nation”. Wszystkie koszty związane z przygotowaniami oraz nagraniami klipu członkowie pokryli z własnej kieszeni.

W związku z coraz częstszymi występami i ograniczeniami, które na basistę Franka nakładała wykonywana przez niego praca do składu dołączył Marek Peschl. Basista, który miał pojawić się zaledwie na kilka miesięcy w szybkim tempie zintegrował się z pozostałymi chłopakami. Zaowocowało to otrzymaniem bezterminowego statusu pełnoprawnego członka zespołu. Przełomowym rokiem dla FAF okazał się być rok 2012 w którym to chłopcom udało się wygrać muzyczny konkurs „Elektrika je cool” organizowany przez grupę energetyczną ČEZ. Z sześćdziesięciu ośmiu zgłoszonych zespołów do ścisłego finału profesjonalne jury nominowało dziesięć najlepszych kapel. Kolejnym krokiem było internetowe głosowanie w którym fani oddawali swoje głosy na ulubione grupy. W nim Faces Are Fiction otrzymało 3331 głosów co ostatecznie dało im zwycięstwo. Nagrodę, którą było nagranie profesjonalnego teledysku do wybranego utworu  uroczyście odebrali w programie Mixxxer w muzycznej telewizji Óčko. W wywiadzie jedna z członkiń jury zdradziła, że FAF zaintrygowali całe jury swoim nietuzinkowym brzmieniem oraz profesjonalnym podejściem i od początku byli zaliczani do grona faworytów. Utworem do, którego nakręcono zwycięski klip wybrano „I’m mean”.  Teledysk swoją oficjalną premierę miał w maju w telewizji Óčko, co również gwarantowało zwycięstwo w konkursie „Elektrika je cool“

Teledysk stworzony w ciekawy sposób był regularnie emitowany na antenach wielu stacji telewizyjnych na czele z  TV Óčko. Pod koniec maja FAF udali się w swoje pierwsze, duże tourne po Czechach i Słowacji wspólnie ze słowackim zespołem The Paranoid. W lipcu twórcy składanki Best of Energy Fest wybrali i umieścili na krążku jeden z utworów pochodzący z repertuaru Faces Are Fiction. Rok 2012 chłopcy zakończyli wydaniem trzeciego w swoim dorobku oficjalnego teledysku. Tym razem postawiono na utwór „Goodbye”. Klip w całości zrealizowany przez chłopaków stanowi zapis kilku dni z życia zespołu. Nie zabrakło tam materiałów pochodzących z tras koncertowych, studia nagraniowego czy planów zdjęciowych.

Rok 2013 przyniósł grupie szereg nowych możliwości oraz większą motywację do pracy. W kwietniu na oficjalnym profilu na youtube chłopcy przedstawili singiel pt. „Be Free” zwiastujący długo oczekiwane pierwsze w karierze zespołu EP. Album z ciekawie zaprojektowanym bookletem ujrzał światło dzienne na początku maja. Na płycie zatatuowanej „We are just…” znalazło się siedem utworów uzupełnionych o remix doskonale znanej już piosenki pt.: „I’m mean”. Nagrania trwające kilka tygodni odbywały się w studiach: Tomáša Raclavskýego oraz w teplickim A-zylu. Mixem i masteringiem zajął się Raclavský. EP cechują twarde brzmieniowo utwory osadzone w klimacie crossoverowym. Zarówno pod względem technicznym jak i rytmicznym płyta stoi na bardzo wysokim poziomie. Uwagę zwracają postępy jakie w odróżnieniu od wcześniej nagranych demówek poczynili zarówno perkusista Petr jak i cała sekcja gitarowa. W utworze „Never say never” gościnnie wystąpił wokalista grupy From Day to Day Jakub Mandinec. W najspokojniejszym kawałku „Star in the sky” który charakteryzuje pełen emocji tekst zawodowe gitarowe solo zagrał Tomáš Raclavský. Zaskakujący jest natomiast remix utworu „I’m mean“, który w odróżnieniu od wersji oryginalnej przekształcono w wolną, klimatyczną balladę.

Album „We are just…” został dobrze odebrany przez fanów oraz krytyków muzycznych. Szanowane portale internetowe poświęcone muzyce wysoko go oceniły i pozytywnie zrecenzowały. Członkowie FAF nie spoczęli na laurach i na początku września przedstawili teledysk do utworu „ Broken Anymore”.

Do dnia dzisiejszego zespół zagrał ponad trzysta koncertów wliczając w to także festiwale. Na swoim koncie ma również trasy koncertowe z zespołami takimi jak: Rattle Bucket, Skywalker czy Minute of Fame. Podsumowując Faces Are Fiction to grupa dobrych przyjaciół, którzy do swojej muzyki stojącej na światowym poziomie oprócz dobrej zabawy wkładają coś oryginalnego, jednocześnie sygnalizując, że utalentowani, perspektywiczni muzycy rockowi są nadal obecni na czeskiej scenie muzycznej.

 A.n.č

Kilka utworów zespołu Faces Are Fiction możecie posłuchać i ściągnąć tutaj.