AIRFARE (Rock and roll, Indie)

źródło: rocketroll.cz

źródło: rocketroll.cz

Airfare to rock’n’rollowa grupa powstała wiosną 2007 roku w Pradze. Na jej czele stoi amerykański piosenkarz i gitarzysta Thomas J. Lichtag. Pozostałymi członkami są: Lukáš Chromek (gitara elektroniczna/akustyczna), Tomáš Vitásek (gitara basowa) oraz Richard Scheufler (perkusja). Twórczość zespołu od samego początku funkcjonowania opiera się na popowo – alternatywnym brzmieniu lat sześćdziesiątych. Oprócz fascynacji epoką rock’n’rolla Airfare charakteryzują żywiołowe występy oraz świetny kontakt z publicznością. Grupa tworzy w języku angielskim. Autorem większości tekstów jest Thomas, który dorastał na Florydzie.

Swoją debiutancką płytę zatytułowaną „Hotel Moscow” zespół wydał w styczniu 2008 roku. Znalazło się na niej dwanaście energetycznych utworów, które zagwarantowały grupie sporą popularność oraz miano jednego z najlepszych gitarowych zespołów w Czechach. Pierwszym singlem promującym album wybrano utwór pt: „Sorry Baby”, który był jedną z najczęściej granych piosenek roku w wielu rozgłośniach radiowych.  Oprócz Czech grano ją także we Włoszech, Belgii, Francji czy Rosji. Do piosenki powstał również oficjalny teledysk, który przez wiele tygodni utrzymywał się w czołówce telewizyjnych list przebojów. Pod koniec roku utwór został dostrzeżony przez Akademię muzyki popularnej, która nominowała go do nagrody Anděl w kategorii piosenka roku. Niestety ostatecznie nagrody nie zdobył. Nie skończyło się tylko na nominacjach. Muzyczne czasopismo Filter uznało piosenkę „Sorry Baby” za przebój roku.

Natomiast telewizja Óčko okrzyknęła Airfare odkryciem roku 2007. Podczas lutowej gali wręczenia nagród w O2 arenie w Pradze chłopcy zagrali koncert, który poprzedził uroczysty chrzest albumu „Hotel Moscow”. 23 stycznia w praskim klubie Rock Cafe miał miejsce bardziej kameralny chrzest. Ojcem chrzestnym płyty był reżyser Milan Šteindler, który wykorzystał utwory: „Sorry Baby“ oraz „Martydrom“ jako element soundtracku w swoim filmie pt: „O život“.

Debiutancki album nagrany w całości metodą analogową zyskał szereg pochlebnych opinii wśród dziennikarzy oraz ekspertów muzycznych. Spotkał się również z ogromnym zainteresowaniem ze strony fanów. Utwory takie jak wspomniane „Sorry Baby”, ”Sweet Lady”, „Life is Easy” czy „Nevermore” świadczyły o tym, że  Airfare to grupa, której z wielką łatwością przychodzi pisanie hitów. Pod koniec roku piosenka „Sorry Baby”,  stała się częścią rosyjskiej składanki „Listen to the Future”, na której znalazły się utwory  siedemnastu artystów pochodzących z różnych krajów.

Rok 2009 grupa rozpoczęła od mocnego akcentu. Po kilku miesiącach spędzonych w zlińskim studiu Gottwaldov, 30 marca na rynku ukazał się drugi album Airfare pt: „Do You Like my shit?”Tym razem trzynaście utworów cechuje jeszcze bardziej melodyjne brzmienie gitarowego rock’n’rolla połączonego z głębokim głosem wokalisty Thomasa J Lichtaga. Podczas prac nad materiałem chłopcy używali działających gitarowych aparatów pochodzących z lat 70’ tych. Podobnie jak w przypadku debiutanckiego albumu również „Do You Like my shit?” został nagrany analogowo. Chrzest albumu odbył się w 8 kwietnia w praskim klubie Palac Akropolis. Pierwszym singlem promującym płytę stała się piosnka pt: „School”. Premiera oficjalnego teledysku odbyła się 22 maja na portalu youtube.

Płyta była promowana podczas wiosennego tourne o nazwie „Do You Like my shit?”, które obejmowało łącznie piętnaście koncertów.  Oprócz trasy zespół wystąpił także na wielu mniejszych i większych festiwalach np. na kilku Majalesach. 30 maja udali się do Francji gdzie zagrali na festiwalu Europavox. Tam dostrzegł ich dziennikarz jednej ze stacji radiowych, który przez kilka następnych dni regularnie emitował na antenie utwory Airfare. Kolejnymi sukcesami było niewątpliwie supportowanie fińskiego zespołu The Rasmus podczas koncertów w Bratysławie i Pradze.

Następnym teledyskiem w dorobku zespołu stał się klip do utworu „Collapse”. Nagrania odbywały się w sierpniu w ostrawskim klubie Templ. Reżyserią i montażem zajął się Adam Parma ze studia Moonfilm. Swoją oficjalną premierę miał on 21 października. Klip został doceniony przez fanów i dzięki ich licznym głosom zajął drugie miejsce w plebiscycie Žebřík w kategorii videoklip roku 2009.

Trzecim i zarazem ostatnim singlem z płyty „DYLMS?” został utwór „World War”. Teledysk do utworu wyreżyserował znany artysta Jan Šajbidora . Ten bardzo ciekawy videoklip zmontowano z fragmentów anonimowanego filmu,  o super agencie Johnie, którego zadaniem jest uratowanie i ochrona świata. Przy realizacji klipu wykorzystano skomplikowaną technikę klasycznej kukiełkowej animacji połączonej z digitalną posprodukcją. Po kilkumiesięcznych pracach efekty były imponujące. Swoją premierę dzieło miało w kwietniu 2010 roku w muzycznej telewizji Óčko.

Rok 2010 upłynął Airfare na koncertach oraz gromadzeniu materiału na kolejną płytę. Na początku 2011 roku dzięki zaprzyjaźnionemu z nimi Borisowi Carloffowi zespołowi udało się nawiązać współpracę ze światowej klasy producentem z Chicago Bjornem Thorsrudem, znanym min. ze współpracy z zespołami takimi jak:  Smashing Pumpkins, Monster Magnet czy Dandy Warhols. Efektem tej współpracy był trzeci studyjny album pt: „Youngblood”. Cały materiał był miksowany w studiu Bjoerna Thorsruda w Ameryce. Album właściwie nie różni się zbytnio od dwóch poprzednich. Może z wyjątkiem dostrzegalnej większej dojrzałości oraz zastosowania syntezatora, który nadał utworom odrobinę świeżości i nowoczesności. Dominującym stylem pozostała nadal elektryzująca mieszanka retro i indie rocka. Wszystkie dziesięć utworów posiada w sobie dużą siłę i porywające tempo. Niewątpliwie najbardziej chwytliwą propozycją jest tytułowy utwór „Youngblood”. Warto zwrócić również uwagę na  piosenkę„Dangerous”, która osadzona jest w brzmieniowo mroczniejszym klimacie. Chrzest albumu odbył się w dwóch miastach. 7 listopada w Pradze w klubie Lucerna Music Bar (jako goście wystąpiły kapele: Holden Caulfield oraz Rara Avis) oraz 10 listopada w Brnie w klubie „Fléda“(u boku Airfare pojawiła się grupa Professor Leopard). Ojcem chrzestnym płyty został David Koller. Co ciekawe, członkowie Airfare nie zdecydowali się nakręcić oficjalnego teledysku do żadnej piosenki pochodzącej z trzeciego albumu. Mimo wszystko utwory broniły się same i były grane w wielu stacjach radiowych.

Kolejna świetna płyta bogata w utwory zawierające chwytliwy refren oraz łatwe do zapamiętania teksty sprawiła, że zespół został zapraszany na największe czeskie festiwale takie jak: Masters of Rock czy Colours of Ostrava, Okoř, słowacki Grape Festivl itd…

Niedobór teledysków z roku 2011 chłopcy nadrobili w roku 2012, kiedy to zdecydowali się nakręcić dwa klipy do singli. Pierwszy pojawił się przyjemny,  typowo letni utwór pt: „Summer Girl“, który promowano podczas występów na festiwalach. Z biegiem czasu dostrzegły go również popularne radia takie jak: Evropa 2, czy Radio Expres co sprawiło, że odniósł spory sukces.

W listopadzie 2012 roku ukazał się ostatni jak do tej pory teledysk zespołu. Tym razem na warsztat panowie postanowili wziąć piosenkę pt: „Drive”. Utwór ten według zapewnień grupy ma się znaleźć na nowym krążku, który ma wyjść lada chwila.

W roku 2013 zespół Airfare wziął udział w niecodziennym projekcie.  Wspólnie z popularną hip-hopową grupą DeFuckTo nagrał piosenkę noszącą nazwę „Hands Up”. Do utworu powstał również teledysk, który był emitowany w telewizji. Dźwięczny utwór natomiast szybko podchwyciły radia.

Airfare to jedna z nielicznych grup w Czechach, które zdecydowały się postawić na trochę staroświecką muzykę. Jednak dzięki kreatywnym pomysłom jej urozmaicenia mają naprawdę duże grono wielbicieli a na ich koncertach po prostu nie da się ustać w miejscu.

 A.n.č

Kilka utworów zespołu Airfare możecie posłuchać i ściągnać tutaj