KOFE-IN (Rock, Electro, Pop, …)

źródło: kofe-in.cz

źródło: kofe-in.cz

Zespół KOFE-IN powstał w 2006 roku w oddalonej zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską Opawie. Po kilku zmianach personalnych obecnie w jej skład wchodzi pięciu wszechstronnych muzyków: Jan Kunze (śpiew), Petr Kunze (gitara, wokal), Martin Lecián (gitara, wokal), Daniel Herrmann (gitara basowa, wokal) oraz Pavel Hruša (perkusja). KOFE-IN sprytnie łączy muzykę rockową z elementami elektronicznymi. W ich brzmieniu zauważalne są również eksperymenty z innymi stylami muzycznymi takimi jak: pop, trans, czy drum’n’bass. Oprócz czeskiej liryki zawartej w tekstach oraz delikatnego teatralnego przekazu serwowanego przez wokalistę cechą charakterystyczną grupy jest wyraziste gitarowe brzmienie oraz pulsująca rytmika perkusji wspierana przez wspomniane wcześniej elektroniczne beaty.

Przez pierwsze trzy lata funkcjonowania członkowie grupy skupiali się przede wszystkim na poszukiwaniu i wypracowaniu własnego, niepowtarzalnego stylu oraz przygotowaniu ciekawego materiału.  Latem 2006 roku gotowe było demo składające się z czterech utworów.  To właśnie ono otworzyło zespołowi drzwi do wielu klubów w których mieli możliwość zagrać pierwsze koncerty. Swoimi energetycznymi i ekspresyjnymi występami uzupełnionymi o hipnotyzujące wideo projekcje zespół szybko zaczął przykuwać zainteresowanie publiczności i zyskał sporą grupę fanów. Co ciekawe nie mając na swoim koncie żadnej wydanej płyty w 2007 roku grupa udała się do Londynu gdzie  zagrała koncert w kultowym klubie The Jamm.

W Czechach  również nie zabrakło propozycji i zaproszeń na szereg mniejszych i większych imprez. Do najważniejszych należały festiwale takie jak: Colours of Ostrava, Mighty Sounds, Rock Shock czy Digital Sun. Latem 2008 roku do zespołu dołączył były gitarzysta zespołu Psychonaut Marek Hoblík, który wniósł do brzmienia KOFE-IN twardszy i barwniejszy wydźwięk.

W kwietniu 2009 roku na rynku pojawił się debiutancki album pt. „Osobní vesmír“.  Tytuł, który w dokładnym tłumaczeniu oznacza „Osobisty wszechświat” miał świadczyć o tym, że grupa KOFE-IN zamierza podążać własną drogą, nie oglądając się na nikogo i nie kopiując tego co w Czechach już powstało.

Płyta zawiera dziesięć energetycznych utworów, które nagrano w studiach Českého rozhlasu w Ostrawie. Produkcją zajął się gitarzysta Marek Hoblík a w dwóch utworach wystąpiła gościnnie wokalistka zespołu Toxique Klára Vytisková. „Osobní vesmír” cechuje intymność materiału oraz wyraźna dojrzałość członków zespołu, szukających inspiracji w różnych stylach muzycznych. Kolorytu całości dodają osobliwe teksty oraz ich interpretacja podana w intrygujący sposób przez Jana Kunze. Niezależnie od tego czy tekst jest śpiewany czy recytowany ekscentryczny frontman zabiera słuchacza do innego świata i opowiada mu swoją historię.

Chrzest płyty odbył się 14 kwietnia 2009 roku w praskim klubie Cross a dzień później w brneńskim klubie Metro. Jako singiel promujący album świadomie wybrano bezkompromisowy ,elektro –  rockowy utwór „Sebe mi dej”, który idealnie oddawał charakter kapeli. Do utworu nakręcono również pierwszy, oficjalny teledysk zespołu. Wideoklip wyreżyserował Allana Šuberta we współpracy z postprodukcyjnym studiem AVION. Inspirację scenariusza stanowiła seria komiksów „Sin City” autorstwa Franka Millera. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy, czeski klip zrealizowany w technologii 3D.

Taka nowinka nie mogła przejść bez echa na czeskim rynku muzycznym. Przez pierwszy miesiąc klip na portalu youtube zobaczyło ponad 12 tysięcy osób. Również w telewizji teledysk odnosił spore sukcesy. Regularnie emitowała go np. muzyczna telewizja Očko. Przez ponad siedem tygodni znajdował się w notowaniach listy przebojów programu Pětka v Pomeranči nadawanego przez czeską telewizję. Pięć tygodni zajmował w niej pierwsze miejsce. 

Bez wątpienia debiutancka płyta dowiodła, że KOFE-IN to grupa nie bojąca się eksperymentów oraz demonstrowania własnych, innowacyjnych wizji muzycznych. Na początku 2010 roku teledysk do utworu „Sebe mi dej” trafił także na popularną listę przebojów Medúza,  gdzie przez trzy tygodnie utrzymywał się w czołówce. 18 maja 2010 roku zespół zaprezentował swój drugi teledysk wyreżyserowany ponownie przez Allana Šuberta. Tym razem na warsztat wzięto utwór „Drogy”.

Kolejne miesiące upłynęły członkom KOFE-IN na podróżach po Czechach i Słowacji.  Wspólnie z popularną crossoverową grupą Cocotte Minute, udali się w wielką trasę koncertową podczas, której promowali swój debiutancki album.  W jej trakcie gitarzystę Marka Hoblíka zastąpił Vladimír Jaške który pod koniec lata stał się oficjalnym członkiem zespołu.

Kolejny przełom w karierze KOFE-IN nastąpił w marcu 2011 roku, kiedy to na rynku ukazał się drugi studyjny album pt. „Libertin”. Nietuzinkowy tytuł wymyślił Jan Kunze i jak sam zdradził miał on podkreślać swobodę twórczą muzyków grupy. Na drugim albumie widoczna jest zdecydowanie większa warstwa elektroniczna pod którą ukryte są przyjemne melodie, długo pozostające w pamięci słuchaczy. Podstawę stanowią natomiast nadal rockowe podkłady oraz intrygujące gitarowe uzupełnienia. Warto wspomnieć także o oryginalnym muzycznym przekazie, świeżości i ambitnych czeskich tekstach. Zalążki większości utworów powstały w domowym studio. Następnie członkowie oderwali się od miejskiego zgiełku i w spokoju dopracowali materiał. Prace końcowe odbywały się w studiu Matouše Godíka w Pradze. Produkcją i mixem zajął się sam Matouš Godík, który nadał utworom ostateczny kształt i doszlifował ich oryginalność. Płyta ukazała się pod szyldem wydawnictwa Championship Music. Singlem promującym stał się najbardziej wyważony utwór albumu „Kladu tě na vodu”. Do niego również nakręcono teledysk, którego reżyserią zajął się tradycyjnie już Allan Šubert.

Na płycie oprócz piosenki „Kladu tě na vodu” znajdują się jeszcze cztery utwory, które wyjątkowo przypadły do gustu fanom i stały się stałym elementem każdej koncertowej set listy : „Levituju”, „Jediná”, „Harpyje” oraz „Aritmetika” będąca najbardziej alternatywną piosenką, z wszystkich dotychczas nagranych przez zespół.  Uroczysty chrzest albumu odbył się 5 kwietnia 2011 roku w praskim klubie JazzDock, Gościem specjalnym był wokalista zespołu Imodium Tomáš Förde. Album był promowany podczas wiosennej trasy, która obejmowała ponad trzydzieści klubów w całych Czechach. W czerwcu 2011 roku klip do piosenki „Kladu tě na vodu”, zajął drugie miejsce w pierwszej edycji muzycznego konkursu Česky Youtubefest. Do finału teledysk trafił dzięki szanowanemu jury, które z pośród 650 zgłoszonych teledysków wybrało piętnaście najlepszych. W finale głosy na swoich faworytów za pośrednictwem portalu youtube oddawali sami fani. Następnym wielkim sukcesem było zajęcie drugiego miejsca w prestiżowej ankiecie Žebřík 2011 w kategorii objawienie roku. W tym samym plebiscycie piosenka „Kladu tě na vodu” otrzymała nominację w kategorii utwór roku.

Kolejnym singlem z drugiego albumu do którego nakręcono teledysk stał się energetyczny utwór pt. „Levituju”. Tym razem reżyserem został gitarzysta  Vladimír Jaške.  Klip na oficjalnym profilu zespołu na youtube ukazał się 2 listopada 2011 roku.

Teledysk na którego przygotowanie przeznaczono niewielkie środki finansowe pojawiał się regularnie w muzycznej telewizji Očko, oraz w muzycznej liście przebojów Medúza . Został także nominowany przez jury do finału drugiej edycji konkursu Česky Youtubefest. Ostatecznie zajął w nim piąte miejsce pokonując ponad 800 zgłoszonych wideoklipów. Po pięciu miesiącach intensywnych prac oraz częstego koncertowania światło dzienne ujrzał kolejny teledysk wyreżyserowany przez Allana Šuberta. Tym razem podjęto ryzyko i postawiono na bardziej alternatywny utwór „Harpyje”. Niestety ryzyko się nie opłaciło i teledysk nie spotkał się z większym zainteresowaniem. Zupełnie niesłusznie…

Interesujące teledyski zawierające głębszy przekaz stały się kolejnym znakiem rozpoznawczym grupy KOFE-IN. Potwierdzeniem tej tezy jest kolejny klip, do utworu „Jediná”, zaprezentowany oficjalnie w grudniu 2012 roku. Teledysk przez pierwsze trzy miesiące od publikacji miał ponad 31 tysięcy odsłon. W marcu 2013 roku zajął pierwsze miejsce w kategorii klip roku 2012 w plebiscycie muzycznym Žebřík.

W lecie 2013 roku w zespole nastąpiły zmiany personalne. Do braci Kunze dołączyli byli członkowie zespołu Cocotte Minute: perkusista Pavel Hruša oraz basista Daniel Herrmann. W tym składzie zespół rozpoczął przygotowanie materiału na kolejną płytę.

18 listopada 2013 roku we współpracy z muzyczną agencją VIS-A-VIS ukazał się trzeci studyjny album KOFE-IN pt. „Dobré nebe”.  Nagrania odbywały się w praskim studiu producenta Armina Effenbergera znanego szerszej publiczności z elektro-popowego zespołu Cartonnage. Ciekawy design opakowania płyty przygotował Daniel Herrmann. Album „Dobré nebe” to zdecydowanie najbardziej pozytywny album w dotychczasowym dorobku zespołu.  Śmiałe połączenie rockowej drapieżności z przyjemną popową świeżością. Tym razem  znacząco ograniczono elektronikę oraz przywiązano dużą rolę do brzmienia wokali. Ciekawą nowością są również dwie akustyczne piosenki „Věčnost je nic” a „Dívčí”. W piosence „I Kdyby” gościnnie wystąpiła  uczestniczka muzycznego show telewizyjnego Česko Slovensko má talent 2012 Katarína Landlová. Tradycyjnie już autorem większości tekstów jest Jan Kunze natomiast muzyki jego brat Petr. Singlem promującym album stał się utwór „Moje dobré nebe”. Teledysk tym razem wyreżyserował Libor Martinik a wystąpiła w nim jedna z fanek zespołu. Premiera teledysku odbyła się 16 września 2013 roku. Do dnia dzisiejszego na youtube obejrzało go ponad 10 tysięcy osób.

Chrzest albumu był połączony z przyjacielskim tourne, w które KOFE-IN udali się wspólnie z grupą UDG. Co za tym idzie chrzest odbył się w kilku  czeskich miastach między innymi w Opawie, Brnie czy w Pradze.

Obecnie zespół, koncertuje po Czechach promując swój ostatni album. W najbliższej przyszłości chłopcy planują wydanie jeszcze kilku albumów oraz dotarcie ze swoimi utworami do jak najszerszej liczby odbiorców. Bezsprzecznie KOFE-IN jest jedną z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych, progresywnych grup muzycznych w Czechach. Dzięki swoim inteligentnym tekstom oraz ekspresyjnemu przekazowi stają się niesamowicie fascynujący. Jeśli dodamy do tego magnetyzującego frontmana Jana Kunze dostajemy gwarancję, że słuchając ich muzyki nie będziemy się nudzić.

 

A.n.č

 Kilka utworów z repertuaru grupy KOFE-IN możecie posłuchać i ściągnąć tutaj.