KLUCI (Electro, Punk, Hip-Hop, …)

źródło: kluciband.com

źródło: kluciband.com

Od kilku miesięcy na łamach strony regularnie prezentujemy zespoły, które na czeskiej scenie muzycznej zdołały wypracować sobie już stabilną pozycję. Tym razem postawiłam przedstawić młodą, perspektywiczną grupę, o której jak przypuszczam (prognozuję) już niedługo zrobi się naprawdę głośno.

Grupa Kluci (do niedawna Kluci  z marmelády) powstała w roku 2010 w niewielkim mieście Broumov, położonym niedaleko granicy z Polską.  W jej skład wchodzi piątka przyjaciół, która poznała się w szkole podstawowej: Kuba Šleis (śpiew, gitara, elektryczna),  Ondra Šleis (gitara basowa), Martin Minařík (gitara elektryczna), Kája Franze (syntezator, sampler), oraz Jára Winter (perkusja). Z powodu wyjazdu Jaroslava Wintera na roczny staż do Danii tymczasowo jego miejsce w zespole zajął Vojta Stolín.

Styl muzyczny jaki reprezentuje grupa to mix elektroniki, punku oraz hip-hopu z domieszką wyraźnego gitarowego brzmienia. W niektórych utworach dostrzec można również elementy alternatywne a nawet dubstepowe.

Chłopcy wyrośli na zespołach takich jak: Beastie Boys, Sonic Youth, Public Enemy, Nirvana, Chemical Brothers, czy Prodigy. Z czeskiej sceny muzycznej najbardziej cenią Sunshine i Tata Bojs. Obecnie inspirację dla twórczości Kluku, stanowią grupy: Does It Offend You, Yeah? i Hadouken.
Jedną z cech charakterystycznych dla zespołu Kluci są niesamowicie ekspresyjne koncerty podczas których grupa nawiązuje świetny kontakt z publicznością.
Już na początku egzystencji zespołu członkowie zdecydowali, że wszystkie formalności związane z grupą będą załatwiali i wykonywali sami. Tego postanowienia konsekwentnie trzymają się do dzisiaj. Sami nagrywają i wydają płyty. Zajmują się managementem, montażem teledysków, przygotowują również swój merchandise. Jak podkreślają, zdarza im się korzystać z pomocy przyjaciół, aczkolwiek większość to ich własna praca. Niewątpliwie dowodzi to ogromnej kreatywności, wszechstronności oraz samozaparcia chłopaków.
Latem roku 2010 Kluci przygotowali demo, zawierające trzy utwory.
Ów materiał zdecydowanie należy do najmniej elektronicznego w dotychczasowym dorobku grupy.
Do dnia dzisiejszego Kluci wydali cztery zróżnicowane płyty EP, które można pobrać za darmo z profilu  zespołu w serwisie bandcamp.
Zdecydowanie przełomowy dla grupy okazał się rok 2011, w którym to oprócz wydania kolejnego EP zostali dostrzeżeni przez szereg popularnych, czeskich artystów i zaproszeni do wspólnych występów. Udało im się wystąpić między innymi u boku zespołów takich jak: Sunshine, No Distance Paradise, Airfare czy też Dgsbds. Podsumowując,  w tym roku Kluci zagrali ponad dwadzieścia większych koncertów nie tylko w Czechach, ale również w polskich przygranicznych  miejscowościach.
Warto zaznaczyć, że chłopcy zrezygnowali z nadania kolejnym wydanym EP konkretnych nazw. Pierwsze trzy otrzymały nazwy pór roku, w których materiał ujrzał światło dzienne. I tak w kolejności: pierwsze EP – „Fall” (2010), drugie EP – „Summer” (2011), trzecie EP – „Winter” (2012). Wyjątek stanowi ostatnie wydane EP, które nazwano po prostu „4” (2013).

źródło: kluciband.com

źródło: kluciband.com

Rok 2012 przyniósł grupie pierwsze większe sukcesy. Do tych najważniejszych niewątpliwie należy występ na jednym z najbardziej prestiżowych, czeskich festiwali Rock For People. Występ ten był wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że z powodu wielkiej burzy zostały zamknięte główne sceny, a koncerty przeniesiono do hangarów. Dzięki temu chłopaków przyszło zobaczyć i posłuchać bardzo wielu ludzi, którzy mieli szansę zapoznać się z ich nietuzinkową twórczością.

Kilka miesięcy później, w rodzinnym Broumove zdobyli nagrodę publiczności na festiwalu Broumovská kytara. Z kolei w konkursie zespołów „Prima sezóna“, odbywającym się w Náchodě zdeklasowali pozostałe grupy i zdobyli pierwszą nagrodę.

Zostali zaproszeni również do Ústí nad Labem, gdzie zagrali koncert na wielkim, studenckim festiwalu Majáles.

Pod koniec roku Kluci przygotowali swój pierwszy, oficjalny teledysk do utworu „On The Run“ pochodzącego z trzeciego EP.

Liczba zagranych koncertów zwiększyła się w porównaniu do roku poprzedniego z dwudziestu do ponad trzydziestu. Grali min z zespołami: The Prostitutes, Prago Union, Skyline…

W roku 2013 dobra passa trwała nadal. Chłopcy wydali kolejne EP, tym razem zawierające pięć utworów. Do swojego brzmienia sprytnie zaczęli wplatać również elementy punkowe.
W maju nagrali teledysk do singla pt.: „Neon Sun”, który regularnie był emitowany przez muzyczną telewizję Óčko.

Kolejnym wielkim wydarzeniem, w jakim zespół miał możliwość wziąć udział był kulturalno – alternatywny festiwal Freeze Fest odbywający się w Dole Libušín.
Kluku wsparł także wokalista zespołu Sunshine oraz koneser dobrej muzyki elektronicznej – Kay Buriánek. Zaprosił On Zespół do udziału w imprezie klubowej z cyklu Bounce! Bounce!, którego jest organizatorem. Sceną dla tego eventu tradycyjnie był legendarny, praski klub Chapeau Rouge.
Warto wspomnieć, że kolejnym znakiem rozpoznawczym Kluku, są świetne DJ-skie sety. Kilku z nich można posłuchać na oficjalnym profilu na portalu soundcloud. Dzięki nim Kluci są coraz częściej zapraszani na różne imprezy klubowe. Chłopcy bardzo chętnie przygotowują również remixy na zamówienie.

To, że Kluci pochodzą z małego miasta Broumov oddalonego zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską ma swoje plusy i minusy. Za największy minus należy uznać fakt, że duże czeskie miasta i co za tym idzie kluby znajdują się dość daleko. Promotorzy nie zawsze są chętni na wyłożenie pieniędzy na opłacenie dojazdu. Plusem natomiast jest bliskość Polski. Kluci kilka razy w roku grają koncerty w miejscowościach przygranicznych. W tym roku wystąpili np. podczas 22 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niewielkim Mieroszowie wspierając tym samym szczytny cel.
Jak podkreślają sami chłopcy, bardzo lubią grać w Polsce a Polaków uważają za sympatyczny naród.

Obecnie zespół pracuje nad kolejnym EP, które tym razem będzie zawierało aż osiem utworów. Wydanie płyty planowane jest na przełomie lutego i marca. Brzmieniowo płyta ma być zdecydowanie bardziej elektroniczna z wyraźnym gitarami oraz wokalami. Znajdzie się na niej również kilka typowo punkowych utworów. Zapowiedz płyty poniżej:

Główne cele jakie w najbliższej przyszłości stawiają przed sobą Kluci to przede wszystkim wydanie wspomnianego EP oraz próba umieszczenia go na popularnych serwisach muzycznych takich jak Deezer czy Spotify, które sami uważają za przyszłość dystrybucji muzyki. W planach jest również nagranie kolejnego teledysku.
Będą starali się także wypracować sobie trwałą pozycję na czeskim rynku muzycznym oraz zagrać na większych, letnich festiwalach. W lecie chcieliby zorganizować mini tourne po Polsce i Niemczech.

Zespół Kluci należy do tych młodych, czeskich zespołów, którym bezsprzecznie należy się uważnie przyglądać. Chłopakom ze względu na oryginalność, wszechstronność i kreatywność wróżę spora karierę i oczywiście mocno trzymam za nich kciuki.

A.n.č