RATTLE BUCKET (Rock – Crossover)

źródło: rattlebucket.com

źródło: rattlebucket.com

Rattle Bucket to czeska grupa powstała w grudniu 2003 roku w Brnie. Obecnie tworzy ją trójka utalentowanych muzyków: Radim Věžník (śpiew/gitara elektryczna), Tom Brtník (perkusja) oraz Martin Vaněk (gitara basowa/ boczny wokal).
Ich muzykę można scharakteryzować jako klasyczny crossover, będący mieszanką ostrego metalu z post hardcorem oraz energetycznym rockiem.

Swoje pierwsze demo grupa wydała wiosną 2004 roku. Jego częścią był m. in. utwór „Smile”, który kilka lat później znalazł się na debiutanckim albumie.
Następnie po dłuższej przerwie spowodowanej problemami zdrowotnymi Toma, w styczniu 2007 roku chłopcy nagrali singiel pt.: „Maybe Tomorrow” i rozpoczęli oficjalne koncertowanie pod szyldem Rattle Bucket.
Wiosną powstały cztery kolejne utwory, które miały promować zespół. Pierwszym krokiem było umieszczenie ich na najpopularniejszym w Czechach portalu muzycznym bandzone.cz, gdzie spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem i pod koniec maja zagwarantowały grupie miano „typu tygodnia bandzone”. W czerwcu grali jako support przed koncertem kanadyjskiej grupy Zeroscape.
Latem w domowym studio powstał pierwszy oficjalny teledysk do piosenki „Rattle Up The World”, który ukazał się pod koniec sierpnia.

Na przełomie roku klip systematycznie emitowany był w kolejnych popularnych programach telewizyjnych takich jak: „Noc s Andělem” (ČT2), „Pětka v Pomeranči” (ČT1), czy „No Future” (Óčko).

W grudniu grupa wygrała konkurs muzyczny Rock Maxova 12, organizowany przez radio Rockmax, pokonując wiele młodych zespołów z całych Czech.
Nie było to jedyne wyróżnienie, jakie w krótkim czasie udało się im zdobyć. W styczniu 2008 roku wzięli udział w międzynarodowym konkursie International Live Awards odbywającym się w Wiedniu, w którym udało im się awansować aż do półfinału. Do Austrii udali się wraz ze swoimi fanami, którzy zapełnili dwa autokary.
Rok 2008 upłynął zespołowi na graniu kolejnych koncertów. W czerwcu supportowali Dana Barte podczas miesięcznej trasy noszącej nazwę „ILLUSTRATOSPHERE“ a następnie wystąpili na największych czeskich festiwalach: Rock for People, Basinfirefest, Masters of Rock itd.
W 2009 roku oprócz koncertów grupa skupiła się na pracy nad debiutanckim albumem oraz poszukiwaniach muzyków którzy mogliby im w tym pomóc. W następstwie do składu dołączył utalentowany basista Marcio Luis Samudio Duarte.
Nagrania debiutanckiego albumu po wielu problemach i perypetiach ostatecznie odbyły się w brneńskim studio Indies a produkcją zajął się Radim Věžník.
Płytę sfinansowali sami członkowie grupy przy wsparciu muzycznej agencji Championship music. W lutym płyta była właściwie gotowa, pozostał jedynie przygotowanie mixów, dogranie gitar oraz mastering, który miał za zadanie wydobyć niuanse brzmieniowe przygotowanego materiału.
Płyta „Last Generation” oficjalnie ukazała się w marcu 2010 roku. Znalazło się na niej jedenaście utworów (+intro) w których grupa zastosowała szereg interesujących i nowatorskich efektów dźwiękowych.
Na uwagę niewątpliwie zasługują dwa utwory: „I don’t care” otwierający album, charakteryzujący się mocnymi zwrotkami, wyrazistymi riffami oraz wpadającą w ucho melodią refrenu a także „I’m Not Falling Down” w której wyraźne jest stare aczkolwiek nadal intrygujące brzmienie grunge ze spokojniejszymi zwrotkami i ekspresyjnym refrenem.

Chrzest albumu odbył się 12 maja w praskim klubie Futurum. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia była grupa Fourth Face oraz wokalista grupy Hentai Corporation – Radek Josef Croaker Škarohlíd.

Debiutancki album zebrał wiele pochlebnych opinii oraz recenzji. Autorzy zgodnie uznali, że płyta jest oryginalna i wyrazista. Wielokrotnie powtarzano również tezę, że zasługuje ona na miano płyty roku.

Po emocjach związanych z wydaniem płyty nastąpił okres intensywnej pracy. Oprócz kolejnych koncertów trasy „Last Generation Tour”, która obejmowała również kilka europejskich państw takich jak Niemcy, Włochy, Belgia, Francja czy Słowacja trwały prace nad drugą płytą. W listopadzie połowa materiału była już przygotowana.

Rok 2011 Rattle Bucket rozpoczęli od zmian personalnych. W lutym decyzję o odejściu z zespołu podjął Marcio, jego miejsce zajął Sam, który świetnie wpasował się w klimat i repertuar zespołu.
8 marca zaprezentowali swój nowy teledysk do piosenki „Return”.

Montażem i produkcją zajął się Radim, który od jakiegoś już czasu przejawiał wielkie zainteresowaniem pracami nad przygotowywaniem klipów.
Zważywszy na fakt iż wcześniej nie powstał żaden teledysk do piosenki pochodzącej z debiutanckiego albumu to właśnie utworowi „Return” przypadła rola promocyjna i propagacyjna.

Latem zespół zainicjował festiwalowe akustyczne tourne pt. „I don’t care Summer Tour 2011”, obejmujące nie tylko największe czeskie festiwale ale również kilka zagranicznych. Dotarli między innymi do austriackiego Nickelsdorfu na festiwal NOVA ROCK czy do Budapesztu na Sziget Festival. Cała trasa pozwoliła zespołowi zarobić pieniądze niezbędne do nagrania drugiego albumu w renomowanym studio w angielskim mieście Reading.
Warto wspomnieć, że nie na wszystkich festiwalach uwzględnionych w programie trasy figurowali w oficjalnym line-upie. Tam gdzie nie zostali zaproszeni pojechali sami grając dla swoich fanów pod bramami wejściowymi. Było to niewątpliwie nowatorskim i bardzo odważnym posunięciem aczkolwiek przyniosło oczekiwane efekty.
Jesienią spełniło się jedno z największych marzeń zespołu udali się do Readingu,
gdzie w studio Outhouse Studios mogli pracować nad drugą płytą na wysokiej klasy sprzęcie oraz z ludźmi współpracującymi z takimi zespołami jak: Enter Shikari, Architects, Exit Ten czy Attack Attack.

Po powrocie z Anglii Rattle Bucket zagrali kolejne koncerty będące częścią „Last Generation Tour”. Tym razem zawitali do takich europejskich miast jak: Paryż, St. Tropez, Milan, Bruksela czy Bratysława.

Na początku listopada doszło do kolejnych zmian w składzie zespołu Sama zastąpił Martin Vaněk, były gitarzysta zespołu Neutral.
13 listopada grupa postanowiła podzielić się z fanami pierwszymi efektami pracy w angielskim studio. Przygotowała teledysk do piosenki „The Truth”, która znajdzie się na drugiej płycie.
Mixem i masteringiem utworu zajął się Tomas Raclavský a klip ponownie wyreżyserował frontman Radim Věžník.

W kwietniu 2013 ukazał się kolejny singiel do nowej piosenki pt. „Vampires“
Mixem i masteringiem ponownie zajął się Tomas Raclavský.

Aktualnie zespół przygotowuje się do wydanie drugiego albumu oraz do trasy promującej. Prowadzi również poszukiwania kolejnych muzyków, którzy pomogą im przenieść na scenę brzmienie, które udało się stworzyć w studio nagraniowym.

W ciągu kilku lat funkcjonowania zespół Rattle Bucket zdołał wypracować sobie stabilną pozycję na czeskiej scenie muzycznej, odnalazł swój wyjątkowy styl, zyskał miano jednego z największych objawień oraz zdobył szereg fanów. Udowodnił również, że talentem, ciężką pracą oraz pomysłowością można osiągnąć bardzo wiele i spełniać swoje marzenia.

A.n.č

Kilku utworów z repertuaru grupy Rattle Bucket możecie posłuchać i ściągnąć tutaj.