NiceLand (Indie, Pop, Alternative)

foto: Petr Klapper

foto: Petr Klapper

NiceLand to indie rockowy projekt muzyczny, którego liderem jest charyzmatyczny Michal Motyčka. Artysta urodził się 2. Stycznia 1983 roku w mieście Bruntál, oddalonym zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską. Pomysł na pseudonim artystyczny Michal zaczerpnął z islandzkiego filmu noszącego tytuł „NiceLand” wyreżyserowanego przez Fridrika Thóra Fridrikssona. Z muzyką po raz pierwszy Motyčka zetknął się w dzieciństwie, kiedy to wspólnie z bratem zaczął jeździć na kolonie gdzie przy ognisku odśpiewywał obozowe piosenki. W wieku 16 lat w prezencie pod choinkę otrzymał swoją pierwszą gitarę akustyczną i tak wszystko się zaczęło. Początkowo pisał i komponował tylko dla siebie a utwory skrzętnie chował do szuflady.
Przełom nastąpił w roku 2007 kiedy to niespodziewanie 24-letni wówczas Michal został zwycięzcą autorsko – muzycznego konkursu Coca – Cola Popstar, W ścisłym finale młody, niedoświadczony chłopak z gitarą w ręku bez krzty tremy wystąpił przed znamienitym jury, pokonując tym samym szereg profesjonalnie przygotowanych zespołów między innymi takich jak: M.Y.Music czy Five O’clock Tea.
Nagrodami w konkursie były: kontrakt płytowy z firmą Sony Music, udział w popularnych, międzynarodowych festiwalach oraz wspólna trasa koncertowa z kilkoma szanowanymi, czeskimi zespołami.

Przy rosnącym w szybkim tempie zainteresowaniu, projekt oparty tylko i wyłącznie na gitarze akustycznej długo nie przetrwał. Po kilkumiesięcznych poszukiwaniach prowadzonych wspólnie ze Smitym (ex członkiem grupy The Prostitutes obecnie Luno) do Michala dołączyło dwóch świetnych muzyków: basista Adam Voneš oraz perkusista Marek Klasna (obaj z nieistniejącej już kapeli Roe-Deer). W takim składzie grupa udała się do Niemiec , na prestiżowy festiwal High Field, gdzie wystąpiła obok zespołów takich jak Fall Out Boy czy Kaiser Chiefs.
Po powrocie do Czech decyzję o odejściu z zespołu podjęli Adam Voneš oraz Marek Klasna. Ich miejsce zajęli Marcus Tran i Lukas Boho. Ten tymczasowy skład został stworzony na potrzeby akustycznego tourne w które NiceLand udał się wspólnie z grupą Kryštof.
Trasa ta była wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że koncerty będące jej częścią odbywały się w teatrach w całych Czechach i cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Wzięła w niej udział rekordowa ponad 15 tysięczna widownia.
W tym samym czasie rozpoczęły się również prace nad debiutanckim albumem. Wytwórnia wiedząc jak wielkie są oczekiwania związane z tym wydawnictwem zdecydowała się nawiązać współpracę z szanowanym producentem Yardou Helešice. W studio oprócz Motyčky pracowali sam Helešice oraz Jiří Stirin ml. Z czterdziestu przygotowanych utworów wyselekcjonowano dziewiętnaście. Ostatecznie na płycie znalazło się natomiast trzynaście. Tym samym rozpoczął się gorący okres w karierze grupy w którym prace w studio przeplatały się z kolejnymi występami. W przeciągu sześciu tygodni zespół zagrał ok. 30 koncertów w wielu czeskich miastach.

Debiutancki album „Little Black Book” ujrzał światło dzienne 7 kwietnia 2008 roku.
Oficjalnym singlem promującym album stał się utwór „Come On”, do którego powstał również pierwszy teledysk NiceLand wyreżyserowany przez cenionego reżysera Risto Sokolowskiego.

Sam utwór był grany w wielu stacjach radiowych nieprzerwanie przez trzy tygodnie stając się tym samym jedną ze stu najczęściej granych piosenek roku.
Przez redakcję muzycznego portalu musicserver.cz został uznany natomiast za najlepszą piosenkę roku 2008.

Liczne sukcesy niestety nie miały wpływu na wykrystalizowanie się stałego składu grupy. Stanowiło to spory problemem ponieważ zaplanowane były kolejne koncerty. Wtedy z pomocą przyszła nowo powstała grupa The Bliss w trzyosobowym składzie: Tomas Koula (gitara elektryczna), Pavel Tomek (gitara basowa) i Michal Budinský (perkusja).
Co prawda The Bliss grali raczej muzykę hardrockową ale za to chłopcy świetnie rozumieli się z Motyčkou. W taki sposób rozpoczęła się współpraca, która zaowocowała wspólnymi występami podczas kilku większych i mniejszych festiwali. W trakcie trasy basistę Pavla Tomka zastąpił Přemysl Černík i w tym lekko zmienionym składzie dokończono letnią trasę. W między czasie Michal angażował się w liczne akustyczne projekty. Zagrał min. kilka koncertów z popularnym artystą Xindlem-X)

źródło: niceland.cz

Drugim singlem grupy NiceLand, który ukazał się w styczniu 2009 roku została najbardziej popularna piosenka pochodząca z płyty „Little Black Book” – „Lost in Encryption”. Ten niesamowicie przejmujący utwór kilka miesięcy później dostrzegli również twórcy macedońsko – czeskiego filmu pt: „Ocas Ještěrky”, którzy postanowili wykorzystać go jako część soundtracku.
Teledysk do piosenki zwierający fragmenty filmu wyreżyserowali i wyprodukowali sami członkowie zespołu. W wideoklipie nie wystąpił gitarzysta Tomas Koula, który z powodu choroby nie mógł wziąć udziału w nagraniu. Jego miejsce zajął frontman zaprzyjaźnionej grupy FakeTapes Adam Piaf.

Debiutancki album osadzony w zasadzie w całości w nostalgicznym klimacie otrzymał szereg pozytywnych recenzji zarówno od krytyków muzycznych, fanów ale również kolegów z branży. Wszyscy zgodnie uznali, że zespół ustawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę a samego Michala Motyčke okrzyknięto wielkim talentem wokalnym i autorskim , sprytnie balansujący pomiędzy różnymi brzmieniami i stylami.

Tylko w pierwszej połowie 2009 roku zespół zagrał ponad pięćdziesiąt koncertów wliczając w to występy na najważniejszych czeskich festiwalach takich jak: Colours of Ostrava, Planet Festival, Mezi Ploty czy České Hrady. W harmonogramie nie zabrakło również imprez międzynarodowych np. niemieckiego festiwalu Pfingstopen air.

Świetna debiutancka płyta, ciekawe teledyski oraz imponująca liczba koncertów sprawiły, iż zespół otrzymał szereg nominacji do prestiżowych nagród muzycznych. Ostatecznie NiceLand został uznany za odkrycie roku 2008 w plebiscytach: telewizji muzycznej Očko, czasopisma: report (Žebřík) oraz portalumusicserver.cz.

Wiosną 2010 roku grupa zamknęła się w praskim studiu nagraniowym należącym do gitarzysty Tomaša Kouly i wytrwale pracowała nad drugim albumem. Producentem krążka tym razem został były członek zespołu Sunshine Amak Golden. Współproducentami stali się frontman Suns Kay Buriánek oraz gitarzysta Martin Přikryl z The Prostitutes. Już te znamienite nazwiska związane z czeską sceną indie gwarantowały kolejną świetną płytę w dorobku NiceLanda.
Chłopcy i podczas prac w studiu nie zrezygnowali z grania koncertów. W czerwcu wzięli udział w odbywającym się co roku w Brukseli festiwalu muzyki czeskiej Czech Street Party. Nie opuścili również czeskich festiwali np. Benátské noci.

4. marca 2010 podczas uroczystej gali wręczenia muzycznych nagród Žebřík, przyznawanych przez portal ireport NiceLand wystąpił w ciekawym duecie z indie rockowym zespołem Sunshine. Grupy wspólnie zaśpiewali przebój „New Manifesto” pochodzący z repertuaru Suns. Występ ten spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem.

Drugi album pt: „God Has Her Ways” ukazał się 11 października 2010 roku i został wydany z pieniędzy członków zespołu przy wsparciu wydawnictwa Championship Music.
W odróżnieniu od debiutanckiego albumu trzynaście utworów utrzymanych jest w klimacie indie rockowym z wyraźnymi elementami muzyki elektronicznej co w połączeniu z oryginalnym wokalem Motyčki tworzy intrygującą całość.
W dwóch utworach gościnnie wystąpili członkowie orkiestry czeskiej Filharmonii a w utworze „Laugh All Your Want” frontman grupy Sunflower Caravan Andy Čermák, który jest również współautorem tekstu.

Pierwszym singlem promującym płytę była piosenka „I Won’tGive In”, która w muzycznym plebiscycie Žebřík 2010 zajęła drugie miejsce w kategorii utwór roku. Teledysk do utworu powstał dopiero w roku 2011. Kręcony był w Los Angeles a jego reżyserią zajęła się ponownie Amerykanka Niko Sonnberger.

Drugim singlem wybrano piosenkę „Sleep At Night“ , którą charakteryzowały dynamiczna melodia oraz refren w którym wyraźne jest mocniejsze gitarowe brzmienie. Odważny teledysk został wyreżyserowany przez zaprzyjaźnioną zMotyčkouoryginalną artystkę NikoSonnberer.

Teledysk przez kilka tygodni utrzymywał się w zestawieniu muzycznej listy Medúza, przygotowywanej przez czeską telewizję. Dzięki temu awansował do finału zwanego Zlatou Medúzou, gdzie przez pięć tygodni zajmował miejsce w czołówce.

Chrzest drugiego studyjnego albumy NiceLand odbył się w legendarnym, praskim klubie Lucerna Music Bar. Jako support wystąpiły dwa młode zespoły grające muzykę alternatywną: No Distance Paradise i A Banquet.
Chłopcy z NiceLand na tę okazję przygotowali specjalną setlistę składającą się aż z dwudziestu piosenek.
Podobnie jak na płycie podczas piosenki „I Won’t Give In” na scenie pojawili się członkowie czeskiej Filharmonii.

Na charytatywnej składance „Art. For Life” znalazła się nagrana przez NiceLand studyjna wersja piosenki „Where the LightComes From”. Dochód ze sprzedaży płyty był przeznaczony na walkę z AIDS.

Pod koniec roku Michal wziął udział w kilku akustycznych projektach. Do tych najistotniejszych należało przygotowanie i nagranie swojej wersji piosenki „Voda vzduch” z repertuaru zaprzyjaźnionej grupy Lety mimo. Piosenka ukazała się później na coverowej składance. Warto zaznaczyć, że to pierwsza sytuacja, kiedy Motyčkana grał utwór w języku czeskim. W swoim dotychczasowym dorobku żadnego nie posiada.

Rok 2011 to dla zespołu NiceLand kolejne koncerty. Oprócz osobistych występów w lecie udali się na tourne wspólnie z grupą Sunshine. Ta bogata trasa cieszyła się wielkim zainteresowaniem a koncerty będące jej częścią nagrywano . Następnie zgromadzony materiał wykorzystano w teledysku do piosenki „We know better”. Nad teledyskiem pracowali sami członkowie, montażem fachowo zajął się perkusista Michal Budínský.

W teledysku pojawiły się również nagrania z pozostałych letnich występów np. na festiwalach takich jak: Rock for People czy słowackim Grape.
Klip w, którym główną role oprócz muzyków zespołu odegrali fani ponad 5 tygodni utrzymywała się w telewizyjnym notowaniu listy Medúza. Kilka miesięcy później zajął drugie miejsce w ankiecie Žebřík 2011 w kategorii teledysk roku.
W tym samym plebiscycie Michal Motyčka zajął trzecie miejsce w kategorii piosenkarz roku.

Rok 2012 przyniósł wiele istotnych zmian. Grupę opuścili dwaj członkowie – gitarzysta Tomaš Koula oraz perkusista Michal Budinský, którzy zdecydowali się zająć innymi projektami. 29 lutego grupa zagrała pożegnalny koncert,ostatni w dotychczasowym składzie. Wydarzenie to odbyło się w praskim Hard Rock Cafe. Koncertowi towarzyszyła wspaniała atmosfera a w jego trakcie licznie przybyłym fanom zaprezentowano teledysk do piosenki „I Won’t Give In”. Gościem specjalnym był frontman grupy Sunshine Kay Buriánek.

Wiosna upłynęła Michalovi na kilku solowych trasach. Podczas cyklu koncertów pod szyldem Open Air Festivalu wystąpił wspólnie z zespołami: Lety Mimo i 100°C.
Nagrał również swoją wersję piosenki „A ty tam” pochodzącej z repertuaru zespołu Mnaga a Zd’orp, która następnie znalazła się na dwupłytowym albumie pt: „Dáreček” wydanej z okazji 25 lecia istnienia zespołu.
Następnie napisał muzykę do piosenki „Stůj”, która znajdzie się na nowym albumie Michala Hrůzypt: „Den”. To właśnie z Michalem Hrůzou i jego kapelą Michal udał się na jesienne tourne.
Pod koniec roku Michal napisał również teksty do kilku piosenek grupy Clou, które ukazały się na płycie pt: „Old Dogs, New Tricks”.

Rok 2013 to kolejne solowe występy Michala, sporadycznie zdarzały się także koncerty z zaprzyjaźnionymi muzykami, podczas których zabrzmiały, również piosenki pochodzące z drugiej płyty.
Warto wspomnieć, że w maju Michal wraz z kilkoma muzykami oraz zespołem Fast Food Orchestra udał się na mini tourne po Izraelu. Podczas kilku dni udało im się zagrać koncerty w największych izraelskich miastach.

Aktualnie kontynuowane są poszukiwania nowych członków do zespołu oraz funduszy na wydanie nowej płyty, na którą jak zapewnia sam Motyčka materiał jest już przygotowany.

NiceLand to z pewnością jeden z najciekawszych, czeskich projektów muzycznych ostatnich lat. Obok grupy Sunshine stanowi kwintesencję świetnego, czeskiego indie – rockowego brzmienia.
Sam Michal Motyčka natomiast dzięki swojemu wyrazistemu image, oraz nieprzeciętnemu głosowi zapada w pamięć na bardzo długo.

A.n.č.

Kilka utworów z repertuaru NiceLanda możecie posłuchać i ściągnąć tutaj.

Zachęcamy również do przeczytania ciekawego wywiadu z Michalem Motyčkou, który znajdziecie tutaj.