EVELYNNE (Electropop, Indie, Rock)

foto: Riot Clothing

foto: Riot Clothing

Evelynne to młoda czeska grupa grająca połączenie muzyki indie rockowej z elektroniczną. Grupa powstała w Praze w 2007 roku. Obecnie tworzy ją pięciu utalentowanych chłopaków: (Eddie – śpiew, gitara, syntezator, Mejla – gitara basowa, wokal pomocniczy, Molliy – gitara elektryczna, Lukas – perkusja oraz Zdeněk – syntezator),wymienione instrumenty , oraz niesamowity potencjał. Zespół gra wyłącznie swoje własne utwory, które wzbogacone syntezatorem zyskują oryginalne elektroniczno- taneczne brzmienie. Ich znakiem rozpoznawczym są niewątpliwie innowacyjne występy dostarczające dużą dawkę energii wprowadzające publiczność w stan euforii.

Początki funkcjonowania grupy nie należały do najłatwiejszych. Wszelkimi możliwymi sposobami chłopcy próbowali przebić się na czeskim rynku muzycznym. Grali koncerty w wielu praskich klubach, formowali optymalny skład,oraz poszukiwali własnego stylu brzmieniowego. Ciężka praca nie przyniosła jednak oczekiwanych efektów.

Przełom nastąpił dopiero w listopadzie 2012 roku, kiedy to grupa w całkowicie nowym składzie wydała swoją debiutancką płytę pt: „Anonymity”. To wydarzenie sami członkowie zespołu określają mianem oficjalnego rozpoczęcia kariery grupy Evelynne. Płyta „Anonymity” zawiera jedenaście utworów oraz jeden remix. Wszystkie piosenki cechuje niesamowita dynamika oraz melodyjność. Dziesięć nagranych jest w języku angielskim. Jedynie utwór „V Zajetí“ w całości śpiewany jest po czesku . Singlem promującym cały album stał się utwór „D.N.A”, do którego powstał również pierwszy oficjalny teledysk zespołu wyreżyserowany przez Martina Linharta. Oficjalna premiera teledysku miała miejsce w praskim klubie Roxy a za jego promocję w internecie odpowiadał muzyczny portal bandzone.cz.

Na płycie na szczególną uwagę zasługują trzy utwory: „Mr Shallow”,  „Drifter” oraz „Tripping on a dancefloor”, które oprócz chwytliwej melodii posiadają również interesujące teksty.

Warto zaznaczyć, że tytuł płyty nie został wybrany przypadkowo. Członkowie założyli sobie, że dzięki niej przestaną być anonimowi, otworzą się na nowych fanów oraz wypracują dla siebie stabilną pozycję na czeskiej scenie muzycznej.

Chrzest albumu odbył się 23 listopada 2012 roku w praskim klubie Futurum. Gościem specjalnym był wokalista zespołu We On The Moon Tomáš Červinka.

Również w 2012 roku Evelynne z teledyskiem do piosenki „D.N.A” wystartowała w popularnym muzycznym konkursie Český YouTubeFest. Zajęli w nim czwarte miejsce zostając tym samym docenieni zarówno przez znamienite jury w składzie:zespół Lucie, Boris Carloff (producent i kompozytor), zespół Bek Ofis (zeszłoroczny zwycięzca YouTubeFestu), Jarda Huden (Ireport), Lukáš Paulů (OSA) oraz Michal Novák(Bandzone.cz), ale przede wszystkim przez użytkowników portalu youtube, którzy przez ponad dwa tygodnie głosowali na swoich faworytów. Nagrodą był udział grupy w popularnym międzynarodowym festiwalu Rock For People odbywającym się w lipcu 2013 roku w Hradci Králové

To wyróżnienie nie było jedynym zdobytym przez zespół Evelynne w  roku 2012. Chłopcom udało się min. wygrać trzecią edycji konkursu Broumovskakytara (2011-2012), zakwalifikować się do półfinału prestiżowego konkursu RGM Live Space oraz stać się finalistami międzynarodowego festiwalu muzycznego International Live Awards odbywającego się w Wiedniu.

Wystąpili również w jednym z programów muzycznej telewizji Očko oraz w bloku muzycznym największej stacji telewizyjnej w Czechach ČT 2.

Po nawiązaniu współpracy z agencją Ameba Project oraz z wydawnictwem muzycznym Championship Music przed zespołem otworzył się szereg nowych możliwości. Jedną z najistotniejszych była niewątpliwie współpraca z szanowanym producentem Borisem Carloffem, który pomagał chłopakom w przygotowaniu materiału na nowy album.

Efekty tej  prawie rocznej współpracy będzie można poznać już 3. Grudnia , kiedy to w praskim klubie Futurum odbędzie się chrzest albumu noszącego tytuł „Identity”.

16 marca 2013 roku zespół zagrał podczas uroczystej gali wręczenia muzycznych nagród Anděl 2012.

Na przełomie września i października 2013 roku grupa wzięła udział w popularnym, studenckim festiwalu Back To School. Podczas dwóch tygodni zagrała koncerty w sześciu największych uniwersyteckich miastach.

Podczas festiwalu chłopcy rozdawali swoim fanom specjalnie przygotowane na tę okazję EP noszącą tytuł „Part of Identity” zawierającą trzy utwory, które będą częścią drugiego studyjnego albumu.

Jednym z utworów był „Blackout!”, który będzie singlem promującym cały album „Identity”.

Zespół Evelynne posiada wszystko co dobry zespół posiadać powinien. Chłopcy są młodzi, utalentowani, mają swój własny, nietuzinkowy styl i nie brakuje im wielkiego potencjału. Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej obiecujących czeskich grup, której rozwój należy bacznie obserwować.

A.n.č

Kilka utworów zespołu Evelynne możecie posłuchać i ściągnąć tutaj.