NIKAGDA NĚZABUDĚM

„Jesteśmy inicjatywą obywatelską, łączącą ludzi, którzy dbają o stan rzeczy wokół nas. Ze wszech stron otacza nas apatia i rozczarowanie. Nie widzimy przyszłości w ożywieniu komunistycznego zombie lub w przesunięciu naszego kraju w stronę Kremla. Przyszłość i nadzieję widzimy w niezależnym myśleniu ludzi wolnych. Pierwszym krokiem jest to, że możemy pójść na głosowanie. Nie mówimy, na kogo głosować, ale wiemy, że trzeba głosować.”

z manifestu kampanii Nikagda nězabuděm

źródło: www.cechy.ru


źródło: www.cechy.ru

Na fali niezadowolenia i frustracji, wywołanymi ostatnimi skandalami w czeskim życiu politycznym i prawdopodobieństwa dojścia do władzy stronnictw reprezentujących skrajnie lewicowy światopogląd powstała inicjatywa obywatelska Nikagda nězabuděm. Skupia ona środowiska oczekujące zapewnienia nowej jakości w polityce i zmiany nieudolnych dotychczas mechanizmów sprawowania władzy. W ruch zaangażowało się wiele znanych osób: artystów, aktorów i innych postaci życia publicznego.

Działania polegające na prowadzeniu ogólnokrajowego strajku głodowego, organizacji otwartych debat o stanie państwa i akcji ambientowych trwają od początku października. Trzonem przedsięwzięcia są młodzi ludzie, urodzeni już po transformacji ustrojowej, którym nie jest obojętny los ich kraju.

Punktem kulminacyjnym kampanii będzie wielki koncert na Staroměstském náměstí w Pradze, zaplanowany na poniedziałek 21 października 2013 roku. Od godziny 17:00 przez cały wieczór grać będą między innymi: grupa Lucie, PSH, Chinaski, Pražský výběr i całe mnóstwo innych artystów, którzy chcą zamanifestować swoje poparcie dla idei projektu. Polski akcent w czasie imprezy zapewni swoim występem piosenkarka Ewa Farna. Wstęp na koncert jest wolny.

Przedterminowe wybory do Izby Poselskiej zarządzone przez prezydenta Miloša Zemana odbędą się w najbliższy weekend, 25 i 26 października 2013 roku.

Więcej o inicjatywie na stronie: www.cechy.ru oraz na facebooku: www.facebook.com/cechy.ru.

 

Karel Kryl śpiewa: “My byli jsme a budem. Nikagda nězabuděm”. „My byliśmy i będziemy i nigdy nie zapomnimy”. 

Więc NIKAGDA NĚZABUDĚM.

M.