MANDRAGE (Rock, Pop)

źródło: umusic.cz

źródło: umusic.cz

Mandrage to czeski popowo – rockowy zespół pochodzący z Pilzna. Początki zespołu sięgają roku 2001, kiedy to dwaj 12 – letni koledzy Vít Starý oraz Matyáš Vorda postanowili na poważnie zająć się tworzeniem muzyki. Debiutowali na hucznym przyjęciu urodzinowym ojca Vita.
W 2003 roku w Pilznie odbył się konkurs młodych talentów „Múza v Plzni”, gdzie chłopcy postanowili spróbować swoich sił. Co prawda nie udało im się wygrać, ale zostali zauważeni a Matyáš zdobył nagrodę dla najlepszego młodego perkusisty. Tam również poznali Pepe Bolana (grającego wtedy w zespole Velvet Ecstasy) i Michala Faitla (Pornocowboys). Spotkanie to zaowocowało późniejszą współpracą.
W roku 2004 uformował się oficjalny skład zespołu: Vít Starý – wokal, gitara rytmiczna, Matyáš Vorda – perkusja, Michal „Coopi” Faitl – gitara basowa, Pepa Bolan – wokal, gitara prowadząca. W późniejszym okresie z zespołem zaczął współpracować również zaprzyjaźniony z nimi František Bořík, grający na syntezatorze.
W roku 2005 ukazało się demo pt: „Říkala, že jí trápí cosi”. Znalazło się na nim 10 piosenek utrzymanych w punkowo-rockowym klimacie. Rok później zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Universal Music CZ.
“Přišli jsme si pro vaše děti” to nazwa debiutanckiej płyty, która ukazała się w 2007 roku. Album promował utwór „Kapky proti slzám” do którego powstał pierwszy w historii zespołu teledysk. Album przyniósł grupie nominacje do nagrody Anděl (Czech Music Awards) w kategorii objawienie roku.

Szerzej opinii publicznej zespół Mandrage dał się poznać grając jako support popularnych zespołów takich jak słowacka Peha czy czeski Vanastowi Vjecy. W 2008 roku nakręcono kolejny teledysk tym razem do punkowej piosenki „Punk, Rock Song”.

W roku 2009 ukazał się drugi studyjny album pt: „Hledá se Žena”. Promował go singiel o tym samym tytule. Utwór ten spotkał się z wielką aprobatą fanów. Głównie za sprawą szybko wpadającego w ucho refrenu. Uwagę przykuwał również efektowny teledysk.

Singiel „Hledá se Žena” bardzo długo utrzymywał się na pierwszych miejscach wielu czeskich list przebojów. W 2010 roku światło dzienne ujrzał kolejny teledysk do bardziej stonowanego utworu „Už mě víckrát neuvidíš„. Ciekawostką jest fakt, że tekst tej piosenki napisał ojciec Vita Miroslav Starý.

Również w roku 2010 zespół wyruszył w swoje pierwsze w karierze tourne, które nazwano „Hledá se Žena Tour”. Swoistą promocją tourne był konkurs na najbardziej interesującą fankę zespołu. Wzięło w nim udział ponad 250 dziewczyn. Na oficjalnej stronie internetowej na kandydatki głosowało prawie 100.000 użytkowników. Zwyciężczyni w nagrodę spędziła koncertowy weekend z zespołem, a pozostałe uczestniczki nagrodzono płytami oraz koszulkami. Podczas całego tourne chłopcy występowali również jako suport popularnego zespołu Divokej Bill.

Podsumowując zostali jednym z najczęściej koncertujących zespołów w Czechach w roku 2010. Ich twórczość ponownie została doceniona szeregiem nominacji do kolejnych nagród muzycznych.

W 2011 roku z okazji 10 rocznicy istnienia zespołu chłopcy udali się w jubileuszowe tourne pt: „Tour 10 let Mandrage”. Koncertowali w Czechach, na Słowacji, w Niemczech oraz w Anglii z tamtejszym zespołem The First. W tym czasie wypuścili również kolejny singiel „Františkovy Lázně”, który był zapowiedzią nadchodzącego albumu „Moje krevní skupina“. Dla wielu fanów był on z pewnością dużym zaskoczeniem, ponieważ zauważalne jest w nim całkiem nowe popowo-elektroniczne brzmienie zespołu.

W Brnie zorganizowano „FANS DAY”, podczas którego wszyscy fani zespołu mogli usłyszeć utwory z nowej płyty, zaśpiewać wspólnie z zespołem czy zdobyć autografy swoich ulubieńców. 11 października 2011 na rynku pojawił się przełomowy singiel „Šrouby a matice”, do którego w późniejszym czasie powstał również teledysk.

Piosenka ta była najczęściej granym utworem we wszystkich stacjach radiowych w roku 2011. Chyba nie ma w Czechach osoby, która nie znałaby jej tekstu. Trzeba przyznać, że przysporzyła ona zespołowi Mandrage wielu nowych szczególnie młodych fanów.

Głównie za sprawą tej piosenki Mandrage otrzymali tytuł najlepszej grupy rockowej w konkursie organizowanym przez muzyczną telewizję Očko.

27 listopada ukazał się trzeci album zespołu noszący tytuł „Moje krevní skupina“. Płyta utrzymana jest w zupełnie innym klimacie niż dwie poprzednie. Widoczne na niej jest wyraźne elektroniczne brzmienie.  Świadczą o tym piosenki takie jak „CML”czy „Disco MOCKBA part I i part II”.

3 marca 2012 roku ruszyła pierwsza część nowego tourne „MOJE KREVNÍ SKUPINA TOUR part. I”, gdzie jako support zespołowi towarzyszył DJ Friky. Trasę koncertową charakteryzowała specjalnie przygotowana oprawa. Jej częścią stanowiły między innymi zapadające w pamięć logo, ciekawe stroje oraz kotara, która zasłaniała scenę przed każdym występem.

8 marca 2012 roku zespół otrzymał nagrodę Anděl dla najlepszego zespołu roku 2011.

Pasmo sukcesów ery „Moje krevní skupina” zamyka dzień 12 kwietnia 2012 roku.  Wtedy to w popularnym praskim klubie Lucerna Music Bar odbył się huczny chrzest płyty, połączony z wręczeniem Złotej Płyty za dużą sprzedaż albumu. Było to pierwsze wyróżnienie tego typu otrzymane przez zespół.

Kolejnym teledyskiem był klip do bardzo chwytliwego utworu „Mechanik”.

We wrześniu chłopcy pojawili się na kilku odsłonach festiwalu „T-Music Back To School”. Otrzymali również kolejne nominacje do prestiżowych nagród muzycznych.

W październiku ruszyła druga część tourne „MOJE KREVNÍ SKUPINA TOUR part. II”, gdzie jako support towarzyszył im praski, obiecujący zespół A Banquet.

Obecnie Mandrage przygotowuje się do wydania czwartego albumu. Prawdopodobnie pojawi się on w połowie listopada. Promować go będzie singiel pt. „Siluety”, którego premiera już niebawem. Przedsmakiem nowego materiału jest utwór „Na dlani” grany jako bonus na kilku ostatnich koncertach trasy „MOJE KREVNÍ SKUPINA TOUR”. Piosenka jest jednym z subtelniejszych utworów dotychczas nagranych przez Mandrage.

Podsumowując, dzięki dwóm ostatnim albumom zespół Mandrage stał się jednym z najpopularniejszych czeskich zespołów na którego koncertach pojawia się najwięcej osób. Na uwagę z pewnością zasługuje perkusista Matyáš Vorda, który jest aktualnie jednym z najlepszych perkusistów w Czeskiej Republice.

M&N&A.

Kilka utworów zespołu Mandrage możecie posłuchać i ściągnąć tutaj.