CHARLIE STRAIGHT (Indie, Pop, Rock)

źródło: charliestraight.com

źródło: charliestraight.com

Charlie Straight to indie rockowo/post- britpopowa grupa powstała w 2006 roku w mieście Třinec. W skład zespołu wchodzą: Albert Černý (śpiew , gitara), Michal Šupák (syntezator, wokal pomocniczy), Johnny Cienciala (gitara basowa) oraz Pavel Pilch (perkusja).
Albert i Johnny poznali się w třineckim gimnazjum do którego uczęszczali. Pavel i Michal natomiast grali razem w kilku jazzowych zespołach. Cała czwórka spotkała się w szkole muzycznej w której odbywały się również pierwsze oficjalne próby nowopowstałej formacji. Grupa od początku istnienia zdecydowała się tworzyć w języku angielskim (w swoim muzycznym dorobku, mają co prawda jedną piosenkę w języku czeskim ale nie znalazła się ona na żadnej z dotychczas wydanych płyt). Inspirację dla chłopaków stanowi brytyjska scena muzyczna głównie zespoły: Coldplay, The Kooks czy Radiohead. Charlie Straight charakteryzują: niesamowicie energetyczne występy, typowy angielski image oraz świetny brytyjski akcent frontmana Alberta Černego.

W 2007 roku grupa przygotowując materiał na debiutancki album założyła profil na popularnym portalu muzycznym bandzone.cz, gdzie umieściła swoje dema.
Tam właśnie została dostrzeżona przez Michala Nováka, który uznał ich za perspektywicznych i zdecydował się promować. Oprócz zainteresowania producenta, zdobyli również szereg fanów, którzy z zaciekawieniem obserwowali dalsze poczynania młodego zespołu.

W tym samym czasie wzięli udział w internetowym konkursie muzycznym Nokia Garážmistr na najlepsze amatorskie video.
Video do prostej ale bardzo melodyjnej piosenki „Shall We Have a baby“ okazało się być bezkonkurencyjne i przyniosło chłopcom zwycięstwo. Główną nagrodą był występ w popularnym programie „Noc s Andělem“
Ciekawostką jest fakt, że w refrenie piosenki swoich głosów użyczyły siostry Alberta- Karolína i Honzy – Bára.

W 2008 roku wyruszyli w czeskie tourne ze znanym zespołem Krištof. Nie tylko koncerty ale przede wszystkim spora aktywność w internecie (kreatywna strona internetowa, profile na portalach społecznościowych oraz blog będący zapisem tourne) sprawiała, że już przed wydaniem debiutanckiego albumu o grupie zrobiło się bardzo głośno, a sama płyta stała się najbardziej oczekiwaną zarówno przez krytyków jak i fanów.
Wiosną 2009 roku wystąpili na hucznym otwarciu fili Hard Rock Cafe w Pradze.

Chłopcy długo nie mogli znaleźć dla siebie optymalnej wytwórni, dlatego też zdecydowali się założyć własną. Nadali jej nazwę „Straight Behaviour“. Debiutancka płyta „She’s a good swimmer” ukazała się w czerwcu 2009 roku. Jej chrzest odbył się 17 czerwca w ostravskim klubie „Fabric”. Wszystkie bilety na to wydarzenie zostały wyprzedane.

Udział w przygotowaniu albumu mieli szanowani producenci: Dušan Neuwerth oraz Boris Carloff z masteringiem pomagał natomiast Ondřej Ježek. Ten zbiór 13 utworów cechuje niesamowita melodyjność i świeżość. Zespół dołożył wszelkich starań aby w pedantyczny sposób dopracować każdy najdrobniejszy szczegół. Piosenka „Try some Stuff You Don’t Think You Should” otwierająca album ewidentnie zainspirowana twórczością grupy The Beatles. Głos Alberta momentami do złudzenia przypomina głos Johna Lennona. Dzięki Janovi Muše utwór ten został wykorzystany jako część soundtracku do filmu Jiříego Vejdělka pt: „Ženy v pokušení“.

Kolejną piosenką przykuwającą uwagę jest rytmiczny singiel „Platonic Johny”, do którego powstał rewelacyjny, animowany wideoklip wyreżyserowany przez Vita Haratka.
Piosenka ta podbiła internet oraz przez wiele tygodni zajmowała pierwsze miejsca wielu prestiżowych list przebojów takich jak: Medúza czy T-music Chart.

Fanom do gustu najbardziej przypadła przyjemna ballada pełna emocjonalnych akcentów pt: „Your House” Do niej również powstał teledysk przygotowany przez Vita Haratka.

Niesamowicie intrygującym jest utwór pt: „Upside down”, który subtelnymi zwrotkami wprowadza słuchacza w błogi stan by za chwilę wyrwać go z niego rytmicznym refrenem i wyrazistymi klawiszowymi wstawkami.
Utwór oraz klip zostały docenione także przez widzów czeskiej telewizji wygrywając Zlatou Medúzu w rocznym podsumowaniu muzycznej listy Medúza.

Najbliższą indie rockowej stylistyce jest natomiast kawałek „Bathroom song”, który bezsprzecznie można uznać za wisienkę na torcie tej świetnej płyty.

Płyta oprócz szeregu pozytywnych opinii oraz recenzji w prasie i internecie przyniosła zespołowi Charlie Straight nagrodę Anděl w kategorii najlepszy album roku 2009.
To nie jedyna nagroda w tym plebiscycie. Czeska Akademia muzyczna przyznała chłopakom wyróżnienia również w kategoriach: odkrycie roku oraz teledysk roku za „Platonic Johny”.
Kolejną nagrodą przyznał im nieistniejący już dzisiaj muzyczny magazyn Filter, który również uznał zespół Charlie Straight za odkrycie roku 2009. Po wielkim sukcesie „She’s a good swimmer“ Charlie Straight poświęcili się występom na najważniejszych czeskich festiwalach. Zagrali między innymi na: Colour of Ostrava, Rock for People, Sázava Fest, Benátska Noc czy United Islands.

W 2010 roku supportowali słowacki zespół TEAM podczas ich jubileuszowej trasy koncertowej.

W 2011 roku zespół został poproszony o napisanie tytułowej piosenki do serialu Czeskiej telewizji „School Beauty Queen”. Teledysk do utworu był kręcony w kwietniu w Nowym Jorku. Wyreżyserował go Yemi AD znany między innymi ze współpracy z Kenye Westem.

Teledysk został wybrany najlepszym videoklipem roku w plebiscycie Český slavík Mattoni 2011.

Kolejne długie miesiące chłopcy spędzili w studio w Szwajcarii, gdzie pieczołowicie przygotowywali materiał na drugą płytę.
Album pt: „Someone With a Slow Heartbeat” oficjalnie ukazał się 13. Marca 2012 roku, ale już kilka tygodni wcześniej fani mogli go kupić za pośrednictwem internetu. Ten zabieg przyniósł korzyść w postaci rozśpiewanej publiczności na chrzcie albumu, który odbył się w brneńskim klubie „Fleda”.
Producentem albumu stał się Brytyjczyk Gay Fixsen.

Drugi album w odróżnieniu od debiutanckiego jest zdecydowanie bardziej dojrzały i wyważony. Charakteryzuje go typowe garażowe brzmienie jakby pochodzące z nagrań powstałych w domowym studio. Paradoksalnie jednak dzięki takiemu stylowi wyraźniejsza jest przynależność Charlie Straight do środowiska twórców muzyki alternatywnej.
Na pierwszy singiel został wybrany genialny utwór „Coco” , który przy dokładniejszym wsłuchaniu się gwarantuje wysokiej jakości muzyczne przeżycie. Piosenka zdobyła tytuł utworu roku w muzycznym plebiscycie Anděl 2012 .

Drugim singlem stała się tytułowa piosenka „Someone With a Slow Heartbeat” posiadająca zarówno przyjemną melodię oraz inteligentny tekst niosący za sobą głębszy przekaz.

Do dnia dzisiejszego zespół Charlie Straight  zagrał setki koncertów nie tylko w Czechach ale również w Niemczech(gdzie oprócz koncertu udało się im również zaliczyć występ na żywo w niemieckiej telewizji. Ów występ zaowocował pozyskaniem  dużej grupy fanów zza Odry), Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii a nawet Stanach Zjednoczonych.

Dotarli również do Wrocławia gdzie podczas Euro 2012 zagrali koncert w czeskim domu zorganizowanym specjalnie dla czeskich kibiców. Najwidoczniej chłopcy upodobali sobie wielkie imprezy sportowe ponieważ kilka tygodni później byli jednym z zespołów, które wystąpiły w czeskim olimpijskim domu podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich odbywających się w Londynie.
Korzystając z obecności w angielskiej stolicy zagrali również na tamtejszym festiwalu młodych talentów.
Przed londyńskimi występami o Charlie Straight napisał szanowany, brytyjski dziennik The Guardian oraz popularny dziennikarz Andrew Khan.

Fragmenty kilku koncertów zebrano w teledysku do energetycznej piosenki pochodzącej z płyty „Someone With a Slow Heartbeat” pt: „ Tiger in Your Heart”.

Dnia 27.08.2012 roku w Pradze supportowali kalifornijską grupę Red Hot Chili Peppers.

21 października 2013 roku grupa podjęła decyzję o zawieszeniu swojej działalności. Jako oficjalny powód podano odmienne zdania dotyczące przyszłości zespołu oraz brak zrozumienia. Albert Černý oraz Pavel Pilch obecnie pracują nad zupełnie nowym projektem muzycznym o nazwie Lake Malawi.  Pierwsze koncerty zaplanowano na luty 2014 roku.

A.n.č.

 

Kilka utworów zespołu Charlie Straight możecie posłuchać i ściągnąć tutaj.