Fast Food Orchestra (Reggae, Ska)

Opowieści o czeskiej muzyce rozpoczynamy od zespołu reprezentującego dwa idealnie współgrające ze sobą style muzyczne – ska i reggae. Grupę Fast Food Orchestra, bo o niej mowa charakteryzuje świetny sound, niesamowita sekcja dęta, ciekawie brzmiące wokale oraz genialny toastering współpracującego z nimi od 10 lat Dr. Karego.

źródło: fastfoodorchestra.cz

źródło: fastfoodorchestra.cz

Zespół Fast Food Orchestra powstał w Pradze w 1994 roku. Pierwotnie muzyką jaką tworzyli była mieszanka punku i ska. W 1998 roku zaczął regularnie występować w klubach w całych Czechach i zdobywać coraz to większe rzesze fanów.

W roku 2000 ukazała się debiutancka płyta „Fugision party” na której znalazło się dziesięć piosenek utrzymanych w ska-punkowej stylistyce.

Na kolejną płytę fanom przyszło czekać ponad dwa lata. „Last food!?” została wydana przez wytwórnię Jahquita Records i zebrała wiele pozytywnych recenzji. Płytę promowała piosenka „Montpelier“ do, której powstał pierwszy w karierze teledysk zespołu.

Śmiało można stwierdzić, że był to przełomowy okres w karierze FFO. Właśnie wtedy zespół został dostrzeżony przez krytyków i uznany za jedną z najlepszych czeskich grup specjalizujących się w muzyce ska.

Z biegiem lat skład zespołu kilkukrotnie ulegał zmianie. Obecnie tworzą go: Michal Kučín, Rostislav Koňařík, Matěj Havlíček, Martin Linhart , Filip „Fido” Vondrášek, Richard Hora i Jakub Sulženko.

W 2004 roku stałym współpracownikiem grupy stał się jeden z najbardziej szanowanych MC w Czechach – Dr. Kary. Najważniejszym efektem tej współpracy było nagranie płyty „Mangrooves” na, której pojawiły się pierwsze eksperymenty chłopaków związane z reggae.

Prace nad kolejnym albumem „Urban Menu” trwały cztery lata. Wystarczy posłuchać pierwszego utworu żeby zauważyć wielkie postępy i otwarcie na nowe style muzyczne takie jak: dance hall, ragga, rocksteady, hip hop, pop czy breakbeat. Warto wspomnieć, że płyta ukazała się również w USA i Japonii.

Od roku 1994 do roku 2008 Fast Food Orchestra zagrała szereg koncertów w Czechach i klubach zagranicą. Na swoim koncie ma również wielkie tournée po Brazylii, gdzie promowała płytę „Urban Menu”.

Chłopcy otrzymywali wiele propozycji wspólnych występów od grup z całego świata. Zagrali min. u boku takich zespołów jak: The Toasters (z którym pojechali w trasę koncertową po Europie), Pilfers, Hotknives, Panteon, Rococo, Slackers czy Ska-P. Sami za największy swój dotychczasowy sukces uważają występ z jamajską legendą zespołem The Skatalites.

W październiku 2008 roku zagrali koncert we wrocławskim klubie Łykend. Ów koncert skłonił wiele polskich portali internetowych poświęconych muzyce reggae do napisania artykułów o fenomenie FFO.

Po prawie rocznej pracy w studio światło dzienne ujrzała kolejna, świetna płyta. „Utsuki” – to czternaście energetycznych, szybko wpadających w ucho utworów, w których można dostrzec znaczącą poprawę z zgraniu wokalistów: Fida i Su-Sha z toasterem Dr. Karym.

Szóstą, ostatnią dotychczas wydaną płyta jest „Wanted for cooking” z roku 2011. Głośny chrzest albumu odbył się 16 listopada w historycznym, praskim klubie „Lucerna Music Bar”. Album promuje jedyny czeskojęzyczny utwór „Modrá Raketa”. Do tej piosenki został nakręcony również teledysk, będący dokumentacją pracy FFO.

Aktualnie zespół skupia się na graniu koncertów. W wolnej chwili pracuje również nad materiałem na kolejną płytę. W lutym tego roku na swoim oficjalnym profilu na portalu youtube chłopcy opublikowali teledysk do zupełnie nowej piosenki pt: „Karma Holiday”.

Utwór ten spotkał się z wielką przychylnością fanów i znalazł się w set liście każdego koncertu.

A propos fanów FFO dba o to aby mieć z nimi jak najlepszy kontakt. Ostatnio sprawiając im nie lada niespodziankę, umożliwili darmowe pobranie wszystkich dotychczas wydanych płyt ze swojej oficjalnej strony.

Zachęcam do ściągania i zapoznania się z twórczością FFO. Gwarantuję, że uśmiech na długo zagości na Waszych twarzach.

A.n.č.

Kilka utworów zespołu Fast Food Orchestra możecie posłuchać i ściągnąć tutaj.